Tarım Kredi

Öğrencilere Öğle Yemeği Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrencilere Öğle Yemeği Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geçmiş yıllarda başlatılan bir uygulama ile uzak yerlerden merkeze taşınan yoksul öğrencilere 8 yıllık temel eğitim süreleri boyunca öğle yemeği desteği verilmesine karar verilmiştir. 2003-2004 yıllarını takiben ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonundan karşılanmaktadır. Ancak projeyi İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri yürütmektedir. Taşımalı öğrencilere sağlanan öğle yemeği yardımı başvuruları, başvuru şartları, ödeme dönemleri ile ilgili tüm detayları içeriğimizden inceleyebilirsiniz. 

Öğrencilere Devlet Yemek Yardımı Yapıyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının işbirliği içerisinde yürüttüğü bu proje sosyal yardım niteliği taşımaktadır. Eğitim hayatlarını tamamlamak için uzak yerlerden gelen öğrencilere devlet tarafından öğle yemeği yardımı sağlanıyor. Verilen bu yardım ile köylerde veya şehirde olup da okula uzak yerlerde ikamet eden kişilerden yoksul olanları tespit edilerek öğle yemekleri karşılanarak karınları doyurulacaktır.

Öğle Yemeği Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Uzaklardan gelerek büyük zorluklar içerisinde eğitim hayatlarını sürdürmeye çalışan birçok öğrenci vardır. Bu öğrencilerin öğle aralarını değerlendirebilecekleri, karınlarını doyurabilecekleri birçok yer vardır. Ancak maddi durumların el vermemesi sebebi ile birçoğu sıkıntı çekmektedir. Sosyal yardımlar kapsamında verilen yardımlardan bir tanesi de bu çocukları kapsıyor. Eğitimini tamamlamak ve toplumda bilinçli bireyler olmaları adına verilen mücadelede öğle yemeği ihtiyaçları da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ayrılan fonlardan karşılanıyor. Ancak bu yardımdan yalnızca taşımalı ve yoksul öğrenciler faydalanabilmektedir. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlar kapsamında eğitim alanına oldukça fazla önem vermektedir. Nitekim eğitim, kişilerin topluma kazandırılmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesidir. Cehalet insanı yok eder. Bu kapsamda da ilkokuldan başlayarak daha da ilerisine kadar eğitim alanlarında gerek yeni başlayanlara gerekse de devamlılığını getirenlere birçok alanda eğitim yardımı sağlanmaktadır.

Öğrencilere öğle yemeği yardımı şartları
Öğrencilere verilen öğle yemeği yardımı için bazı koşullar bulunuyor.

Sosyal yardım niteliğinde taşımalı ve muhtaç durumdaki öğrencilere verilen bu yardımlar için net bir tutar yoktur. Öğle yemeklerinde öğrencilere talep ettikleri kadar yemek verilir ve karınları doyurulur. Ödeme dönemi ise ikiye ayrılmaktadır. Eğitim ve öğretim hayatının bir ve ikinci dönemlerinde her gün karşılanmaktadır. 

Yemek Yardımına Başvuru Şartları

Öğle yemeği yardımına başvuru yapmak isteyen öğrencilerin sağlaması gereken belli başlı birkaç tane koşul bulunmaktadır. Bu kurallar şu şekildedir;

  • Yardım başvurusunda bulunacak olan kişinin 18 yaş ve üzeri aile bireyi olması gereklidir.
  • Okula taşımalı olarak gelen muhtaç öğrencilere destek sağlanmaktadır.

Yapılan bu yardımdan faydalanmak için çok fazla bir koşul bulunmamaktadır. Yalnızca muhtaç bir öğrencinin taşımalı olarak okula geliyor olması yeterli olacaktır. Bu koşulu sağlayan öğrenci velilerinin, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanları ile birlikte İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat etmeleri gereklidir. Nüfus cüzdanı dışında herhangi bir evrak talep edilmemektedir.

Devlet Eğitim ve Öğretim Yardımları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından; aile yardımları, maddi yardımlar, öğrenci yardımları, engelli yardımları, sağlık yardımları, yabancı yardımlar kategorilerde gıda yardımları, yakacak yardımları, barınma yardımları, engellilere, yaşlılara, eşi vefat eden kadınlara, öksüz ve yetimlere nakdi yardımlar gibi pek çok hususta destek sağlanmaktadır. Bu kapsamda verilen desteklerin hepsi sosyal yardım niteliğinde verilmektedir. Öğrencilere ‘Eğitim Yardımı’ kapsamında verilen destekler yalnızca öğle yemeği yardımı ile sınırlı değildir.

Şartlı Eğitim Yardımı

Sağlanan bu yardım ile öğrencilerin eğitim ve öğretime dair temel ihtiyaçlarını karşılamaları için ebeveynlerine 9 ay süreli olarak 2 ayda bir toplu olarak para ödenmektedir. Yardımdan faydalanmak için kişilerin sosyal güvencelerinin olmaması ve muhtaçlık durumlarının tespit edilmesi gereklidir. Destek kapsamında ilkokul düzeyinde öğrenim gören erkek öğrencilere 35 TL, kız öğrencilere ise 40 TL yardım verilir. Ortaöğretim düzeyinde öğrenim görmeleri halinde ise erkek öğrencilere 50 TL verilirken, kız öğrencilere 60 TL ödeme yapılmaktadır. Şartlı eğitim yardımı hakkında detaylı bilgi için Öğrencilere şartlı eğitim para yardımı yapılıyor. Bu yardımlardan yararlanarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Eğitim Materyali Yardımı

Eğitim materyali yardımı da yine muhtaçlık sınırının altında yer alan öğrencilere sağlanmaktadır. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi öğrencilere önlük, çanta, kırtasiye malzemesi, ayakkabı gibi yardımlar yapılmaktadır. Destekten faydalanacak olan hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin, asgari ücretin 3’te birinden az olması gereklidir.

Ücretsiz Kitap Yardımı

2003 ve 2004 yıllarından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin  ders kitapları ücretsiz olarak verilmektedir. Bu haktan devlet okullarında öğrenim gören bütün çocuklar faydalanabilmekte olup öğrenim dönemlerinin öncesinde verilmektedir. Bu kitapların kaynağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan aktarılmaktadır.

Engelli Öğrencilerin Okullarına Ücretsiz Taşınması

Özel bakıma ve eğitime ihtiyaç duyan birçok öğrenci vardır. Bu öğrencilerin okullarına tek başlarına gelmesi durumunda zorluk yaşanmaktadır. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma işbirliği içerisinde engelli öğrencileri okullarına ücretsiz olarak eriştirmek adına çalışmalar yapılmış ve sosyal yardım projesi olarak hayata geçirilmiştir.

Öğrenci Barınma, Taşıma, İaşe Yardımı

Taşımalı sistemi kullanmayan öğrenciler için hazırlanmış olan bu programda ilköğretim ve ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin barınma, ulaşım gibi ihtiyaçlarının karşılanması için başlatılmıştır. Öğrencilere verilecek olan tutar Vakıf tarafından ihale ile belirlenirken, öğrencilere yıllık olarak ödeme yapılmaktadır. Başvurular 18 yaş ve üzeri aile bireyleri tarafından yapılacak olup devlet okulunda okuyan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri faydalanabileceklerdir. 

Öğrenciler Yurt Yapımı

Ortaöğretim öğrencilerinin eğitim gördüğü, yurt ihtiyacı olan yerlerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan karşılanarak 100, 200, 300 kişilik yurtlar yapılmaktadır.  Yapılan yurtlardan yalnızca muhtaçlık durumu tespit edilen öğrenciler faydalanabilmektedir. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma tarafından yapılacaktır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından öğrencilere verilen eğitim destekleri bu şekildedir. Muhtaç ve müşkül durumda iseniz çocuklarınız adına bu yardımlara başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Suna orhan dedi ki:

    Okul bizden çok uzak oğlum için yemek almak istiyorum 1 sınıf

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.