Tarım Kredi

Öğrencilere Şartlı Eğitim Para Yardımı 2022 Şartları

Maddi sıkıntılar ve ekonomik durumlardan dolayı geçim sıkıntısı çeken birçok vatandaş bulunuyor. Aileler bu sebepler dolayısı ile çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını gideremeyebiliyorlar. Tam bu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girerek öğrencilere şartlı eğitim para yardımı yapıyor. Bu yardımdan faydalanmak için bazı koşulların sağlanması gerekiyor. Şartlı eğitim yardımlarınızı PTT üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için verilen şartlı eğitim yardımları için gerekli şartları, bu yardımların ne zaman ödeneceğini, sorgulama sistemini inceleyeceğiz. Şartlı eğitim ve sağlık yardımı sorgulamaları hakkında detaylı bilgi için içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

Öğrencilere Şartlı Eğitim Para Yardımı 2022 Şartları

Aileler çalışmamaları ya da çalışıyor olsalar bile ekonomik yaşamın zorluğu sebebi ile çocuklarının okul masraflarında yetersiz kalabiliyorlar. Bu hususta da devlet tarafından sağlanan yardımlardan faydalanmak durumunda kalıyorlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma ihtiyacı olan muhtaç çocuklara nakit desteği sağlanmaktadır. Bu kapsamda verilen nakdi desteklere ise şartlı eğitim yardımı adı verilmektedir.

Sağlanan bu nakdi destek sayesinde çocukların, temel okul ihtiyaçlarını gidermelerinde oldukça büyük bir destek sağlayacaktır. Verilen bu destek ile ihtiyaç sahibi öğrencilerin diğer öğrenciler ile eşitlenmesi amaçlanmaktadır. Şartlı eğitim yardımları okulun ilk başladığı zamanları takiben üniversite hayatına kadar devem etmektedir. Eğitim için ara zamanlarda inceleme ve değerlendirme yapılmaktadır. Bu incelemeler neticesinde öğrencilerin ihtiyaçlarının kalmadığı tespit edilir ise verilen yardım kesilecek başka ihtiyacı olanlara verilecektir.

Şartlı Eğitim Yardım Tutarı Ne Kadar?

Maddi sıkıntılardan dolayı çocuklarını okula gönderemeyen birçok aile bulunmaktadır. Çocukların topluma kazandırılmasında ve cehaletten uzaklaşmalarını sağlamak amacı ile de eğitim ve öğretim insan yaşamındaki en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bu kapsamda “Şartlı Eğitim Yardımı” kapsamında kız ve erkek çocuklarına bir miktar yardım yapılarak, ailelerin çocuklarını okula gönderebilmeleri için olanak sağlanıyor. Verilen yardımlarda kız çocukları için sağlanan tutar, erkeklere göre daha fazla olarak belirlenmiştir. Sağlanan destek tutarları ise şu şekildedir;

 • İlköğretim seviyesinde öğrenim görmeye devam eden erkek öğrencilere; aylık 45 TL, 
 • İlköğretim seviyesinde öğrenim görmeye devam eden kız öğrenci için ise; aylık 50 TL, 
 • Ortaöğretim seviyesinde öğrenim görmeye devam eden erkek öğrenciler için; aylık 55 TL, 
 • Ortaöğretim seviyesinde öğrenim görmeye devam eden kız öğrenci için ise; aylık 75 TL yardım ödemesi yapılmaktadır.
Şartlı Eğitim Yardım Tutarı
Şartlı Eğitim Yardım Tutarı

Erkek ve kız öğrencilere ilköğretim ve ortaöğretim dönemlerinde yapılan yardım ödemeleri maddeler halinde belirtildiği gibidir. Ödemeler Ziraat Bankası ve PTT şubeleri aracılığı ile doğrudan annelerin adına açılmış olan hesaplara yapılmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımının Şartları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımı yalnızca bazı durumlarda verilmektedir. Bu durumların ortadan kalkması halinde ise maaş kesilecektir.

 1. Şartlı eğitim yardımından faydalanacak olan ailenin sosyal güvencesinin olmaması gereklidir.
 2. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan Mütevelli Heyetinin kararına göre muhtaç olduklarının belirlenmiş olması da şartların arasında yer almaktadır.
 3. Başvurunun 18 yaşından büyük bir aile bireyi tarafından yapılması gereklidir.
 4. Yardımı alacak ailelerin çocuklarını okula göndermeleri gerekmektedir.

Şartlı eğitim yardımı için gerekli başvuru koşulları bu şekildedir. Şartlı eğitim yardımı kapsamında verilen nakdi eğitim desteğinin yanı sıra öğrencilere;

 • Ücretsiz kitap yardımı, 
 • Eğitim materyali yardımı,
 • Öğlen yemeği yardımı,
 • Engelli öğrencilerin okula ücretsiz taşınması yardımı, 
 • Öğrenci barınma, iaşe ve taşınma yardımı ve
 • Yurt yardımı sağlanmaktadır.

Öğrencilere Ödeme Nasıl Yapılmaktadır?

İlköğretim ve ortaoğretim döneminde eğitim ve öğrenim gören öğrencilere Şartlı Eğitim Yardımı kapsamında nakdi destek sağlamaktadır. Bu destek kapsamında verilen yardım maaşları gelişigüzel dağıtılmıyor. Başvuru yapan kişilerin bilgilerine göre maddi durumları ve diğer bilgileri incelemeye alınıyor. Yapılan incelemeler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca onay görür ise nakdi yardımlardan faydalanırlar. Destekler okul dönemlerinde yani 9 ay boyunca 2 ayda bir toplu olarak ödenmektedir.

Eğitim Yardımına Nasıl Başvurulur?

Şartlı Eğitim Yardımı kapsamında verilecek olan nakdi desteklerden sosyal güvencesi olmayan ve muhtaç durumda olanlar faydalanabilmektedir. Normal şartlarda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ya da Belediyeler tarafından incelenirler ve bu kişilere yardım teklifinde bulunulur. Ancak bu kapsamda da diğer ihtiyaç sahibi kişilere sıra gelmediği için hakkaniyetli bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin gerekli evraklar ile birlikte ikamet ettiği bölgedeki belediyelere ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gereklidir. Başvurunun gerçekleştirilmesinden itibaren süreç hızlı bir şekilde ilerleyecek ve kısa zaman içerisinde vatandaşların mağduriyetleri önlenecektir.

Başvuru için yalnızca annenin nüfus cüzdanının aslı ya da bir adet fotokopisi yeterli olacaktır. Bunun haricinde bir evrak talebinde bulunulmamaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Durumlarda Kesintiye Uğrar?

Şartlı Eğitim Yardımı kapsamında sağlanan bu yardımlarda verildiği sürede de kişilerin hakkında yapılan incelemeler devam eder. Bu incelemeler sonucunda maaştan yararlanmak için gerekli koşulların dışına çıkıldığı tespit edilir ise öğrenciler adına verilen maaşlar Vakıf tarafından kesilecektir.

 • Eğitim yardımından faydalanan çocuğun okuldan atılması ya da mezun olması durumunda, 
 • Yardımdan faydalanan ailenin maddi durumunun düzelmesi halinde, 
 • Destekten yararlanan ailedeki anne veya babanın sigortalı bir işe başlaması durumunda,
 • Öğrenim gören çocukların 2 ay arka arkaya 4 günden fazla devamsızlık yapması halinde,
 • Yardım desteğinden faydalanan annenin veya çocukların ikisinden birinin vefat etmesi halinde kesilecektir.

Bu durumlarda tamamen ya da geçici olarak verilen yardım kesilecektir. Tüm bunların yanı sıra Şartlı Eğitim Yardımı başvurusunda imzalanan sözleşmeye karşı bir durum olması halinde de kesintiye uğrayabilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama PTT Şubelerinden Yapılabilir

Şartlı Eğitim Yardımlarını sorgulayabilmeniz için iki farklı seçenek vardır. Birinci seçenek PTT şubeleridir. İkinci seçenek ise e-devlet kapısıdır. Yardımı alacak olan anneler PTT şubelerine giderek yardımların yatıp yatmadığını bizzat öğrenebilir.

Bunun yanı sıra e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapmanız gereklidir. İnternet sistemi üzerinden yazıp ilk çıkan başlığa tıklamanız halinde karşınıza e-devlet kapısı açılacaktır.
 • Açılan sayfada yapmak istediğiniz işlemi birkaç kelime ile anlatmanız istenecektir. Oraya “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır.
 • Ancak işlem bununla sınırlı kalmamaktadır. Kimliğinizi doğrulamadan arama yaptığınız için sistem sizi algılamayacaktır. Bu sebeple açılan ekrana “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmanız gerekecektir.
 • Daha sonra T.C kimlik numarası ve şifre ile e-devlet sistemine girişin sağlanacağı bölüm karşınıza gelecektir. Eğer bir e-devlet şifreniz bulunmuyor ise ilk olarak PTT şubesine giderek 2 TL masraf ücreti karşılığında şahsınıza ait bir şifre almanız gerekecektir.
 • Açılan pencereye T.C kimlik numarası ve şifrenizi de girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklamanız halinde karşınıza Sosyal Yardımlaşma hususunda aldığınız destek bilgileriniz ekrana yansıyacaktır.

Desteklerden faydalanmak için gerekli koşulları sağlıyorsanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya ikamet ettiğiniz yerdeki belediyelere başvuru yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Emir dedi ki:

  Öğrenci okul parası nasıl alabilirim

 2. KHAGANI dedi ki:

  Biz azeriyiz 3 cocugum var 2 si öğrenci lütfen yardımcı olun durumumuz zor

 3. mihrican dedi ki:

  benim 4 çocuğum var 3 çü okula gidiyor sadece 2 kışının şartlı sağlı k parası aliyorum

 4. mihrican dedi ki:

  4 çocuğum 3 tanesi okula gidiyor sadece 2 tanesi şartlı eğitim yardımı alıyor diğerleri almıyor nasıl başvuru yapabilirim

 5. Mustafa dedi ki:

  Allahım o insanların işini gücünü ras getirsin Allahım onlardan razı olsun

 6. Mustafa dedi ki:

  Benimde 2 i çocum var bende madi sıkıntıdayım Allahım miletimizi devletimizi korusun her zaman duvalarımız onlarla olsun Allah razı olsun adım mustafa çevirken çukurova adanadan saygılarımla Allahım tüm islam aylesinin yardımcısı olsun yardımlarınızdan dolyı Allahım emegi geçenlerden razı olsun

 7. REMZİYE AKYASAN dedi ki:

  4çocuğum var ikisi öğenci kikisi küçük sartll etim parasl iktiyaclm var yardlma iktiyaclm var eşim ceza evinden yeni geldi iktiyaclm var

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.