Tarım Kredi

Öğrencilere Servis Parası Taşıma Yardımı 2022 Şartları

Öğrencilere Servis Parası Taşıma Yardımı 2022 Şartları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım niteliğinde verilen yardımlardan bir tanesi de taşımalı sistemin dışındaki muhtaç öğrencilere verilmektedir. Öğrencilere yardım kapsamında taşınma, barınma ve beslenme yardımları yapılıyor. İlköğretim ve ortaöğretimlere yapılan yardımların dışında devlet tarafından üniversite öğrencilerine verilen para yardımları da bulunuyor. Bu yazımızda sizler için öğrenci yardım parasının nasıl alınacağını, öğrencilere verilen yardımlardan kimlerin faydalanabileceğini, bu yardımların ne zaman verildiği ve başvuruların nasıl yapılacağı hakkında sizleri bilgilendireceğiz.  

Öğrencilere Taşıma, Barınma ve Beslenme Yardımı Veriliyor!

Taşımalı sistemdeki öğrencilere öğle yemeği desteği sağlandığını biliyoruz. Taşımalı sistemin dışında kalan öğrenciler içinde bir sosyal yardım sağlanmış olup, taşıma, beslenme, barınma gibi yardımlar sağlanmaktadır. Bu yardımlardan devlet okullarında öğrenim göre ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri faydalanabilmektedir. Yardımların kaynağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan karşılanacak olup ödemeler yıllık bazında gerçekleştirilmektedir.

Öğrencilere Taşıma, Barınma ve Beslenme Yardımı
Öğrencilere Taşıma, Barınma ve Beslenme Yardımı

Taşıma yardımları ile, okullarına uzaktan gelmeye çalışan öğrencilerin erişimleri kolaylaştırılmaktadır. Barınma yardımları kapsamında, devlet tarafından açılan yurtlara kapasitesi kadar öğrenci yerleştirilir. Öğrencilerin öğrenim gördüğü yerlerde ihtiyaç duyulan bölgelere 100, 200 ve 300 kişilik yurtlar yapılmaktadır. Bu yurtlara ortaöğretim seviyesine eğitim gören öğrenciler yerleştirilmektedir. Beslenme yardımları kapsamında ise taşımalı öğrencilerinkinden farklı olarak öğle yemeği yardımı verilmektedir.

Yardımdan Kimler Faydalanır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlardan faydalanmak için belirli koşulların sağlanması gerekiyor. Yani uzun lafın kısası verilen her desteğin verilebileceği belirli bir kesim olduğu gibi eğitim yardımı kapsamında verilen taşınma, beslenme ve barınma gibi yardımlar da devlet okullarının ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde eğitim gören öğrencilere sağlanabilmektedir.

Öğrencilere Barınma, İaşe ve Taşıma Yardımdan Kimler Faydalanır
Öğrencilere Barınma, Beslenme ve Taşıma Yardımdan Kimler Faydalanır?

Öğrencilerin destekten faydalanabilmesi için ilköğretim öğrencisi olmaları ve taşınma, barınma ve beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olmaları gereklidir. Destek varlıklı ve ihtiyaç sahibi olmayan öğrencilere verilmeyebilir.

Sağlanacak Tutar Nedir ve Ne Zaman Ödenir?

Öğrencilere sağlanacak olan yardımların tutarları Vakıf tarafından ihale sonucunda belirlenmektedir. Taşıma yardımı kapsamında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin okula erişimine dair kararlar belirlenir. Beslenme yardımları için öğle yemeklerinde verilecek olan yemek miktarları, barınma yardımı kapsamında ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan yapılan 100, 200 ve 300 kişi kapasiteli yurtlara yerleştirilmektedirler. Bu yardımların ödeme dönemleri ise yıllık olarak yapılmaktadır.

SYDV Tarafından Verilen Diğer Eğitim Yardımları Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilen eğitim yardımları yalnızca taşınma, barınma ve beslenme yardımları ile sınırlı kalmamaktadır. Eğitim yardımları başlığı altında engelli öğrencilere, taşımalı öğrencilere, muhtaç durumdaki öğrencilere nakdi yardımlar, ücretsiz kitap desteği, kırtasiye, önlük, çanta, ayakkabı gibi yardımlar yapılmaktadır. Eğitim yardımlarından detaylı bahsedecek olursak birkaç cümle ile şu şekilde açıklayabiliriz;

Şartlı Eğitim Yardımı; Ülkemizde birçok aile maddi durumlarının yetersiz olması sebebi ile çocuklarının eğitimlerine ara vermek ya da onları hiç okula gönderememek durumunda kalabiliyorlar. Bu sebeple de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile ailelere nakdi yardımlar sağlanıyor. Bu yardımlar Şartlı Eğitim Yardımı adı altında verilmekte olup ilköğretim döneminde öğrenim gören erkek öğrencilere aylık 35 TL, kız öğrencilere aylık 40 TL, ortaöğretim döneminde öğrenim gören erkek öğrencilere aylık 50 TL, kız öğrencilere ise aylık 60 TL yardım yapılmaktadır. Ödemeler 9 aylık dönem boyunda ayda iki kere toplu halde yapılıyor.

Şartlı Eğitim Yardımı
Şartlı Eğitim Yardımı

Öğrencilere Kıyafet Ayakkabı ve Kırtasiye Yardımı: Bu yardım kapsamında öğrencilerin eğitim alanında zorunlu kullanmaları gereken önlük, ayakkabı, çanta, kırtasiye gibi ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Bu yardımdan sosyal güvencesi olmayan ve muhtaç durumda olan kişiler faydalanabilmektedir. Yani bu kapsamda ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde eğitim gören çocukların bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücret tutarının 3’te birinden az olması gereklidir. Öğrencilere verilecek yardım tutarı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

Ücretsiz Kitap Yardımı: 2003-2004 yıllarında başlatılan bir proje ile ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine ücretsiz ders kitabı desteği verilmeye başlanmıştır. Bu sayede veliler hem ders kitaplarına hem de harici olarak alınan kaynak kitaplara ayrı ayrı para ödemek durumundan kurtulmuş oldular. Ders kitapları her dönemin başında öğrencilere dağıtılmaktadır.

Engelli Öğrencilerin Okullarına Ücretsiz Taşınması: Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin okullara erişiminin kolay olması için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde destek sağlanmaktadır. Yardımdan yalnızca özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler faydalanabilmekte olup ödemeler yıllık bazda yapılmaktadır.

Üniversite Öğrencilerine Yapılan Yardımlar Nelerdir?

1989 senesi itibari ile, ailesinin ekonomik durumu kötü olan üniversite öğrencilerine başarı sağlamaları koşulu ile geri ödemesiz burs verilmekte idi. Daha sonra 2003-2004 eğitim ve öğretim yıllarını takiben verilecek burs ve krediler, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)‘na devir edilmiştir. Geçmiş zamanlarda fon üzerinden burs almaya hak kazanmış öğrencilerin ödemeleri yapılmaya bu dönemden sonra da devam etmiştir.

Günümüzde de hala Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilmeye devam eden burs ödemelerinden yararlanmak isteyen öğrencilere ancak bazı koşulları sağlamaları halinde burs verilmektedir. Bursun yanı sıra geri ödemeli öğrenim kredisi imkanı da sağlanmaktadır. Ancak öğrencilerin bu krediyi okullarının bitmesi döneminden sonra geriye ödemeleri gereklidir. Karşılıksız olarak burs almak isteyen öğrencilere aşağıdaki durumlarda burs imkanı sağlanmaktadır.

  • Sosyal güvencesi olmaması,
  • Aile bireylerinden birinin bir tanesinin ya da ikisinin de vefat etmesi halinde,
  • Babanın veya annenin üzerine kayıtlı ev, arsa, araba gibi taşınır veya taşınmaz mal olmaması halinde,
  • Yıllık gelirin düşük olması
Üniversite Öğrencilerine Yapılan Yardımlar
Üniversite Öğrencilerine Yapılan Yardımlar

Gibi durumlarda öğrencilere geri ödemesiz olarak burs imkanı sağlanır. Ancak bu burstan devamlı olarak faydalanmak isteyen öğrencilerin başarı düzeylerini oldukça yüksek tutmaları gereklidir. Öğrencinin devamsızlık yapması ve ders notlarının düşmesi halinde verilen burs kesilecektir.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Devlet Desteği

Hayat şartlarının zorlaşması ve yaşamın pahalılaşması sebebi ile çocuklarını üniversiteye gönderemiyor, gönderseler bile iyi bir şekilde tamamlayabilmeleri için olanak sağlayamamaktadır. Bu sebeple de doğru orantılı olarak çocuklar eğitim hayatlarına son vermek durumunda kalabilir. Tam bu kapsamda devlet tarafından çocuğu üniversite okuyan ailelere destek geliyor ve birçok ailenin yüzü gülüyor. Devlet okulunu başarı ile ilerleten öğrencilere burs imkanını devam ettirirken ailelerine de 821 TL civarında maddi yardım desteği sağlıyor.

Belirlenen yardımlardan faydalanmak için; ikamet edilen yerdeki il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilir. Bunun yanı sıra Bakanlıklara direkt olarak ya da başvuru dilekçesi ile de  gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yapılmasının ardından ailenin gelir durumu, eğitim için gerçekleştirmiş olduğu harcamalar, ikamet edilen yerin koşulları, devletten almış oldukları diğer yardım ve destekler, aile bireylerinin sağlık durumları ve aylık ya da yıllık olarak yaptıkları tüm giderler göz önünde bulundurulur. Eğer kişi muhtaçlık seviyesinin altında yer alıyor ise verilen yardımlardan faydalanabilir.

İhtiyaç sahibi iseniz verilen yardımlar için ilgili makamlara başvuru yapabilirsiniz. Başvurularınızın onaylanması için yetkililer tarafından yapılan incelemelerde muhtaçlık sınırının altında olduğunuzun tespit edilmesi gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sevda dedi ki:

    Cocugum icin servis yardimi istiyorum kirtasiye yardimi

  2. Gamze Yıldız dedi ki:

    Çocuğum için servis yardımı istiyorum

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.