Tarım Kredi

Şanlıurfa’da Paraya İhtiyaç Duyanlara Maddi Yardım 2022

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yoksul ve yardıma muhtaç ailelere maddi yardımlar sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra sosyal hizmetler kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapan kişilere gıda, yakacak vb. yardımlar sağlanmaktadır. Evi kira olan ancak maddi durum yetersizliğinden dolayı ödemede zorluk çeken kişilerin ilgili yerlere başvuru yapması halinde kira yardımı yapılmaktadır. Eğitimini belli başlı bazı sebeplerden dolayı zor şartlar altında devam ettiren öğrencilere de burs veren kurumlar bulunuyor. Bu içeriğimiz de sizlere Şanlıurfa ilinde yapılan yardımları, öğrencilere verilen burslara nasıl başvuru yapılacağını ve SYDV tarafından verilen yardımlara nasıl başvuru yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz. 

Şanlıurfa’da Paraya İhtiyaç Duyanlara Maddi Yardım 2022

Küresel bir sorun haline gelen Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” ilan edilen yeni tip covid-19 coronavirüs mücadelesinde getirilen kararlardan biri ise 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara yönelik. Coronavirüsün en riskli gurubu olan 65 yaş üstü vatandaşlar ve hali hazırda rahatsızlığı bulunanlar diyebiliriz. Bu nedenle öncelikli olarak 65 yaş üstü vatandaşlara yapılan uyarılar neticesinde bir kaç gün öncesinde 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilerek, dışarı çıkmaları kısıtlandı. Coronavirüs salgını neden olduğu en büyük durumlardan olan vatandaşların bütçelerinde oluşan ekonomik sıkıntı ve diğer tüm virüsün etkilediği her durumla ilgili T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve ilgili bakanlıkların yürüttüğü projeler büyükşehir belediyeleri tarafından da uygulanmaya başlandı.

65 Yaş Üstü Ve Kronik Hastaların Evlerine Ücretsiz Dezenfekte

Şanlıurfa kent genelinde coronavirüs covid-19 salgınına karşı çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş üstü ve kronik sağlık sorunu olan vatandaşların evlerini ücretsiz olarak dezenfekte ediyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların tüm ihtiyaçlarını talepleri doğrultusunda karşılamaya devam ederken aynı zamanda Beltur A.Ş bünyesinde oluşturulan 5 farkı ekip ile birlikte ikametlerine giderek belli periyotlarla dezenfektasyon işlemi uygulanıyor. Her gün 300’ün üzerinde evlere giderek dezenfektasyon işlemi sağlayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, 4 takvim gününde ortalama 1200 eve dezenfektasyon işlemi uygulandığını belirtti.

Erzak ve Hijyen Malzemesi Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 65 yaş üstü vatandaşlara, kronik sağlık sorunu olanlara ve ihtiyaç sahibi hanelere erzak ve hijyen malzemesi yardımında bulunmaya devam ediyor. 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağı ardından bu vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Büyükşehir Belediyesi Sosyal yardımlaşma Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerce dağıtımı yapılan gıda ve temizlik kolileri, daha önceden sosyal incelemesi yapılan yardıma muhtaç vatandaşların adresine de teslim ediliyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

İl belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara “Büyükşehirle Yuvanız Isınıyor” sloganı ile maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelere “Sıcak Yuvam” projesi ile pek çok hususta destekler sağlamaktadır. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yaptığı bir destekten bahsedecek olur isek eşi vefat etmiş veya cezaevinde olan kadınlara odun sobası dağıtıldı. İl Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Sosyal Yardım Şubesi tarafınca kurulmuş olan inceleme ekipleri aracılığı ile belirlenmiş olan maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelere yönelik yardım yapılmaktadır. Başlatılan kampanya kapsamında kış boyunca ihtiyaç sahibi ailelere sona gönderilmiş ve aynı zamanda kurulumları da gerçekleştirilmiştir.

Şanlıurfa Belediyesi tarafından il sınırlarında yer alan ihtiyaç sahibi aileleri tespit ederek giyim, gıda, ihtiyaç, temizlik malzemesi gibi yardımlar yapıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yetkilendirilmiş kişiler ihtiyaç sahibi ailelerin adreslerine ulaşarak durum tespiti yapılıyor. Ailelerin adreslerine ulaştıktan sonra ikamet ettiği yerleri notlarına ekleyerek hanede yaşayan kişi sayısına göre gerekli yardımlar sağlanıyor. Gerekli yardımların tutarları ve ne kadar süre boyunca devam etmesi gerektiği gibi hususlara da dikkat eden görevliler yaptıkları yardımları tekrarlıyorlar.

Şanlıurfa Belediyesi projelerinden bahsedecek olur isek geçtiğimiz dönemlerde 8 bin 333 aileye gıda ve temizlik malzemesi yardımı yapılmıştır. Daha sonra 2752 çölyak hastasına 13 ton 760 kg un yardımı yapılmıştır. Bunların yanı sıra 196 Fenilketonüri hastalarına 940 kg özel un takviyesi yapılırken Ramazan ayında 3.500 aileye temizlik malzemesi ve gıda yardımı yapılmıştır. Eğer Şanlıurfa ilinde ikamet ediyorsanız ve belediyeler sizleri tespit edememiş ise bulunduğunuz bölgedeki belediyeye müracaat ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şanlıurfa’da Burs Veren Kurumlar Hangileridir?

Şanlıurfa ilinde ikamet eden veyahut eğitimini orada tamamlayan öğrencilere burs imkanı sağlayan pek çok yer bulunmaktadır. İhtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamak adına dar gelirli öğrencilere karşılıksız olarak burs veriliyor. Vakıflar, İl Valilikleri ve Belediyeler tarafından sağlanan burs imkanları için yılın belirli zamanlarında başvuru tarihleri açıklanıyor. Öğrencilere verilecek olan burslar her eğitim döneminde yönetim kurulu tarafından belirlenmektedir. Vakıflar tarafından verilen burslardan yararlanmak ve devamlı olarak faydalanmak için öğrencilerin üstün başarı sağlaması gereklidir. Bunun yanı sıra devamsızlık yapmamaları ve eğitimlerini aksatmamaları gereklidir. Öğrencilere burs veren kurumları maddeler halinde sıralayabiliriz;

 • Toplum Gönüllüleri Vakfı,
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı,
 • İstanbul Ticaret Odası,
 • 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı,
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı,
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi,
 • Ankara Şanlıurfalılar Derneği,
 • Şanlıurfa Dayanışma Derneği,
 • Vimsa Otomotiv,
Şanlıurfa Burs Veren Kurumlar 
Şanlıurfa ilinde öğrencilere burs imkanı sağlayan pek çok kurum bulunmaktadır.
 • Birecik Hayırseverler Yardım Vakfı,
 • Hilal Eğitim Vakfı,
 • Kardeşler Eğitim ve Kültür Vakfı,
 • Kosan Sosyal Dayanışma ve Eğitim Vakfı,
 • HZ. İbrahim Halilullah Kültür ve Eğitim Vakfı,
 • Harran Üniversitesi Geliştirme Vakfı,
 • Bediüzzaman Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı,
 • Şanlıurfa Hizmet Eğitim ve Kültür Vakfı

gibi yerler öğrencilere karşılıksız olarak burs imkanı sağlamaktadır. Belirlenmiş olan kurumlara burs başvurusu için belirtilen yerlerin resmi web siteleri üzerinden form doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra belirtilen yerlerin adreslerine yakın yerlerde ikamet ediyor iseniz şahsen müracaat ederek de başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ülke genelinde Burs veren hayırsever ünlüler ve zenginler bulunmaktadır. Bunlardan da destek alabilirsiniz.

Kira Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Şanlıurfa ilinde ikamet eden ve kirada oturan vatandaşlarımızdan durumu olmayan kişilere Kaymakamlık tarafından kira yardımı yapılmaktadır. Şanlıurfa Belediyesi tarafından 15 yaş altı yetimlere, kimsesiz dul ve yaşlı kişilere, geliri olmayanlara, yardıma muhtaç ailelere gıda yardımı yapılıyor. Bunun yanı sıra kira yardımı da yapılabilmektedir. Güzel Evim Projesi kapsamında vatandaşların evlerini daha yaşanabilir kılmak adına bakım ve onarım çalışmaları yapılıyor. Kira yardımından faydalanmak için başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gereklidir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Birimi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlar Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılmakta olup Gıda Bankası tarafından kimsesiz, yaşlı ve dul kadınlara, bazı hastalıklar veyahut kaza sebebi ile iş gücünü kaybedenlere, 15 yaşın altındaki yetim ve öksüzlere, haneyi geçindirecek kadar geliri olmayanlara, yardıma muhtaç asker ailelerine gıda yardımında bulunulmaktadır. Gıda yardımları kapsamında;

 • Çay,
 • Toz şeker,
 • Nohut,
 • Mercimek,
 • Sıvı yağ,
 • Köftelik ve pilavlık bulgur,
 • Pirinç,
 • Kuru fasulye,
 • Makarna
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler kapsamında ailelere gıda yardımı yapıyor.

Gibi temel malzemeler verilmektedir. Kişiler bu ürünleri “Gıda Bankası Kartı” sayesinde Gıda Bankasından temin edebilmektedir. Belirlenen yardım paketlerini almak için bankaya müracaat edemeyen ailelere belediye ulaşım sağlayarak ürünlerini teslim etmektedir. Gıda yardımları birinci derece ihtiyaç sahiplerine iki ayda bir defa, ikinci derece olanlara 4 ayda bir defa ve üçüncü derece olanlara ise 6 ayda bir defa yardım sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin yardımdan yararlanabilmeleri için belediyenin beyaz masa bölümüne ya da Engelli Koordinasyon merkezine başvuru yapmaları gerekiyor. Bunun yanı sıra bulundukları evin durumu kötü olan ailelere ev onarım yardımı ve yeni doğmuş bebeklere giyim yardımı yapılmaktadır.

Şanlıurfa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Şanlıurfa ilinde ikamet edenler için il ve ilçelerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kurulmuştur. Bu Vakıflar tarafından sosyal güvencesi olmayan muhtaç veya kimsesiz vatandaşlara maddi olarak, gıda yardımları, yakacak yardımları, ev onarım yardımı, evi olmayanlara konut kredisi, eğitim yardımları, engellilere yönelik yardımlar, eşi vefat etmiş kadınlara aylık yardımı, muhtaç asker ailelerine maaş desteği, annesi ve babası vefat etmesi sebebi ile öksüz ve yetim kalmış çocuklara aylık yardımı, yabancı vatandaşlara yönelik yardımlar, doğum yardımı gibi çeşitli kategorilerde nakdi ve ayni olarak yardım desteği sağlanmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak için bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Yardımlama ve Dayanışma Vakfı’na giderek bir adet başvuru formunu eksiksiz doldurarak başvuru yapmanız gereklidir. Şanlıurfa ilinde bulunan SYD Vakıfları ve adresleri şu şekildedir;

Şanlıurfa Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı; 

İletişim Adresi: Şair Nabi Mahallesi, 163. Sokak, Vakıflar Bölge Müdürlüğü Lojmanı A Blok, 63040 Şanlıurfa Merkez/ ŞANLIURFA

İletişim Numarası: (0414) 315 11 73

Eyyubiye Sosyal Yadımlaşma ve Dayanışma Vakfı;

İletişim Adresi: Sancaktar Mahallesi, Mevlana Caddesi, Numara: 122, 63040 Şanlıurfa Merkez/ ŞANLIURFA

İletişim Numarası: (0414) 313 40 41

Şanlıurfa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başvuru Formu
Şanlıurfa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım almak için başvuru yapılması gereklidir.

Haliliye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı;

İletişim Adresi: Şair Nabi Mahallesi, 187. Sokak, Numara:34, 63040 Şanlıurfa Merkez/ ŞANLIURFA

İletişim Numarası: (0414) 312 61 13

Bu illere yakın yerlerde ikamet ediyorsanız belirttiğimiz adreslere T.C kimlik belgesi ile birlikte yardım başvurusu yapabilirsiniz. Vakfa müracaat etmeniz halinde başvuru formu yetkililer tarafından verilecektir. Formda belirtilen bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir. Doldurduğunuz formun haricinde Vakıf tarafından başvuru dilekçesi de talep edilebilir. Başvurunuzu tamamlamanızın ardından denetleme işi için görevlendirilmiş olan kişiler ikamet ettiğiniz yeri tespit etmeye ve durum değerlendirmesi yapmaya geleceklerdir. Şayet şartlara uygunsanız ve maddi açıdan muhtaçlık sınırının altında olduğunuz tespit edilir ise belirlenen yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Şanlıurfa Yardım Yerleri

Şanlıurfa’da SYD vakıflarının yanı sıra sosyal hizmetler ve yardım kuruluşları da bulunmaktadır. Bu kurum ve kuruluşlara belirteceğimiz adreslerden ulaşabilirsiniz.

Şanlıurfa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü: Esentepe Mahallesi, Necmettin Cevheri Caddesi, Karaköprü, Şanlıurfa Sosyal Hizmetler ve Yardım Kuruluşları

Şanlıurfa Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi : Paşabağı Mahallesi, 765 Sokak, 42 K:5 Şanlıurfa Merkez

SATEM Sosyal Hizmetler: Mimar Sinan Mahallesi, Cengiz Topel Caddesi, Bahçeli Evler, Şanlıurfa Merkez

Şanlıurfa ilinde ikamet ediyorsanız belirttiğimiz adreslere müracaat edebilir, yardım başvurusu yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Abdulkadir dedi ki:

  Bizim durumumuz olmadığı halde bana kredi ve yarı özel yurt çıktı aldığım kredinin yarısıda yurda gidiyor diğer yarısıda masraflara yetmiyor

 2. Davut vurdu dedi ki:

  Ben Şanlıurfa Osmanlı mah de oturuyorum ben eşim yedi çocuğum var çalışanım yok para gıda elbise yardıma ihtiyacım var

 3. Senem dedi ki:

  6 çocuk annesiyim adım senem özbadili ve çok ihtiyacım var ne olursa evim topraklı yani köydeyim ne olur yardim edin

 4. Zöhre dedi ki:

  Insanları anlamak çok zor bakamiyosan ya bir tane yap ya hiç yapma sürüyle dogurun eee 1 2 cocuk sahibi insanlardan yardım dilenin yoksulluk bulaşıcıdır sizden olanlarda sizler gibi yardıma muhtac büyüyecek…..!Nasıl bir zihniyet anlamak çok zor … ya

 5. İslim dedi ki:

  Madi durumum yok evim kira 3 çocuğum var sadece çok çok parası iki=ayda bir alıyorum

 6. Mujde dedi ki:

  Para yardımı ve. Gıda yardımı istiyorum

 7. Tevfik dedi ki:

  Benim 5 çocuğum var 3 yıldır işsizim evim kira ayda 700 TL kiramı veremiyorum 3 çocuk okutuyorum biri bebek süt lazım elbise lazım yinede kaç sefer bizzat gittim başvurdum belediyeye bana dedikleri tek kelime biz dul ve yetimlere yardım veriyoruz benim durumum dul yetimden farksız zaten dimi işsiz bı baba aş bekleyen 5 çocuk ve parasız bı hayat sizce?

 8. Ahmet dedi ki:

  Yardıma ihtiyacım var

 9. Meryem dogantimur dedi ki:

  Benim eşim 3 bel fıtığı var nekadar iş başvurusu yaptı ama iş bulamadı 6.çocuğum var zor durumdayım gıda ve çocuklarımın kıyafet veya para ihtiyacımįz var

 10. Mehmet Baskele dedi ki:

  Yardıma ihtiyacım var faydalanmak istiyorum

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.