Tarım Kredi

Varlık Şirketine Devredilen Borç Ödenmezse Ne Olur? 2022 Güncel

Geçtiğimiz dönemlerde özel ve kamu bankaları kişilerin ödemediği kredi borçlarını Varlık Yönetim Şirketlerine devretmeye başlamıştı. Sonrasında ise kişilerin muhattabı artık bankalar yerine bu şirketler olmaktadır. Bazı vatandaşlara avantaj sağlarken bazılarına çeşitli mağduriyetler yaşanmıştır. Bu yazımızda sizler için Varlık Şirketlerinin ev haczini, zamanaşımını, borç sorgulama işlemlerini, mevcut borçlara ne kadar indirim yapılacağını, bu borçların ödenmemesi halinde ortaya ne gibi sonuçlar çıkacağını ve şirket protokolünü anlatmaya çalışacağız. 

Varlık Şirketine Devredilen Borç Ödenmezse Ne Olur? 2022 Güncel

Varlık Şirketi Protokol

Bankalar, kredi borcu olan kişilere mevcut borçlarını ödemeleri için 90 gün yani üç aylık bir süreç verirler. Eğer belirlenen süreçte borçlarını ödemeler ise yasal takip süreci başlatılır. Bu kapsamda da otomatik olarak avukatlık durumları ortaya çıkıyor. Avukatlar da maksimum 3 sene içerisinde borcu kişilerden alamazsa Varlık Yönetim Şirketlerine kredi borçlarını belirli bir ücret karşılığında satıyor. Borcun tüm devir işlemleri yapıldıktan sonra da kişilerin muhattabı artık bankalar veya avukatlar yerine bu şirketler oluyor.

Varlık Şirketlerinin bu borcu satın alması, borçlu kişiler tarafından bir yandan da avantaj halinde olabiliyor Çünkü borç hususunda çeşitli indirimler de yapılabiliyor. Banka tarafından ihaleye açık olan satılan ve Varlık Yönetim Şirketleri tarafından alınan borçlarda çeşitli indirimler ve kampanyalar da yapılabiliyor. Ülkemizde toplamda 21 tane Varlık Yönetim Şirketi bulunmaktadır;

 1. Adil Varlık Yönetim A.Ş: 0850 455 23 45
 2. Armada Varlık Yönetim A.Ş: 0850 450 00 90
 3. Arsan Varlık Yönetim A.Ş: 0212 269 12 13
 4. Birikim Varlık Yönetim A.Ş: 0212 988 12 78
 5. Birleşim Varlık Yönetim A.Ş: 0212 347 07 77
 6. Boğaziçi Varlık Yönetim A.Ş: 0212 344 07 00
 7. Denge Varlık Yönetim A.Ş: 0212 988 13 88
 8. Deren Varlık Yönetim A.Ş: 0212 988 16 10
 9. Doğru Varlık Yönetim A.Ş: 0216 693 11 33
 10. Efes Varlık Yönetim A.Ş: 0216 538 41 00
 11. Emir Varlık Yönetim A.Ş: 0212 438 35 35
 12. Gelecek Varlık Yönetim A.Ş: 0212 381 24 10
 13. Hayat Varlık Yönetim A.Ş: 0850 480 70 70
 14. Hedef Varlık Yönetim A.Ş: 0212 805 08 08
 15. İstanbul Varlık Yönetim A.Ş: 0212 367 36 45
 16. Mega Varlık Yönetim A.Ş: 0850 450 50 00
 17. Metal Varlık Yönetim A.Ş: 0212 322 01 95
 18. Met-ay Varlık Yönetim A.Ş: 0312 442 36 80
 19. Sümer Varlık Yönetim A.Ş: 0850 455 07 67
 20. Vera Varlık Yönetim A.Ş: 0212 344 07 00
 21. Yunus Varlık Yönetim A.Ş: 0212 268 34 00

Yönetim şirketlerine verdiğimiz iletişim numaralarından ulaşabilir, mevcut borçlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Varlık Şirketi Mağduru olmak istemiyorsanız bu şirketlerden arandığınız zaman sıkı bir araştırma yaparak arandığınız şirketin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna bağlı olmasına dikkat ediniz. Varlık şirketi borç zaman aşımı da önemli hususlardan bir tanesidir.

Varlık Şirketleri Ne Kadar İndirim Yapmaktadır?

Kredi borçları yüzünden bankalar ile arasında çeşitli sorunlar yaşanan yüzlerce vatandaşımız bulunuyor. Krediler ihtiyaç durumlarında her ne kadar kurtarıcımız olsalar da ödeme günü geldiğinde kabusa dönüşebiliyorlar. Bankalar bu sefer diğer yüzlerini göstermeye başlıyorlar. Vade günü geldiğinde ve borçların banka tarafından tanımlanan 90 günlük süreç içerisinde tamamlanmaması halinde banka müşterisine sözlü ya da yazılı olarak ödemesini talep eder. Eğer borç 90 günün bitiminde de ödenmezse bankalar bu sefer kanuni yollara başvuru yapacak ve gerekli hukuki işlemlere başlayacaklardır. Bankalarda oluşan bu hususlar kişilerin kredi notlarını olumsuz yönde etkileyecektir.

Varlık Yönetim Şirketleri bankalardan bu borçları iskontolu olarak satın almaktadır. Şirketlerin bankalardan devir aldığı krediler için yapacağı ödemeler kredi tutarın, tahsil sürelerine ve teminat yapılarına göre belirlenecektir. Yani bu kapsamda satışta belirlenecek tutarı ihalenin durumu ve o anın ekonomik şartları belirlemektedir. Net bir fiyat vermek bu hususta çokta doğru olmayacaktır. Ancak bu şirketler bankalardan borçları uygun fiyatlar ile satın alması sebebiyle kişilere de cazip indirimler yapabiliyorlar.

Varlık Şirketleri Ne Kadar İndirim Yapmaktadır
Varlık Şirketleri çeşitli indirim ve avantajlı kampanya seçenekleri sunmaktadır.

Tüm bunlara göre örneğin bu şirketlere tüm faizler ile birlikte 15 bin TL. borcunuz var. Şirket size 20 bin lira borcunuzun olduğunu belirterek indirim yapacaklarına değinerek mevcut borcunzuu anaparaya hatta daha da azına düşürebilir. Bu hususta pazarlık kabiliyetinizin kuvvetli olması gereklidir. Ne kadar iyi pazarlık yaparsanız o kadar uygun indirimlerden faydalanabilirsiniz. Bazı şirketler ne koparsam kârdır mantığı ile yüksek tutarlarda da indirim yapabiliyorlar. İş sizde ve yeteneğiniz de bitiyor.

Varlık Şirketlerine Devredilen Borç Ödenmezse Ne Olur?

Arkadaşlar önce bilmenizi isteriz ki bu şirketlere devredilen borçlarınızın ‘ödemezsem de olur, nasıl olsa bankalardan kurtuldum’ gibi bir lüksü yoktur. Yani artık bankalarla muhattabım kalmadı, borcum silindi tarzı bir düşünce olmasın. Varlık Şirketlerine olan borçların kesinlikle ödenmesi gereklidir. Bu şirketler bankalardan borcu devraldığında kişileri arayarak bankalardan borcu devraldığını ve artık onlarla iletişime geçeceklerini belirtirler. Müşterilere borçlarını ödeyebilmeleri için  uygun bir ödeme planı ve yapılandırma imkanı sunarlar. İcrayı durdurma yöntemlerini linke tıklayarak inceleyebilir, icra durumlarında nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Varlık Yönetim Şirketleri bu borçların ödenmesi için tüm olanakları sağlayacaklardır. Borcu halen ödeyemeyecek durumda iseniz yine kampanya ve taksit seçenekleri sunacaklardır. Bu hususta umarım ne alırsam kardır mantığında olan şirketlere denk gelirsiniz. Borcunuzu ödeyecek durumunuz var ise sıkı pazarlık yapın ve borcunuzu en aza indirin. Şirketlerin başlangıçtaki soğuk ve yıkıcı tavrı sizi endişeye düşürmesin. Borcu ödeyememeniz halinde indirim seçeneğine gideceklerdir. Varlık Şirketlerine olan borcunuzu ödememeniz halinde kredi notunuz düşecektir ve bankaların kredi ve kredi kartı gibi ürünlerinden tekrar faydalanamazsınız. Eğer borcunuzu öderseniz  de kara listeden 5 yıl süresince çıkamazsınız. Yani sicilinizin tamamen temizlenebilmesi için 5 yıl boyunca beklemeniz gerekecektir. Bu şirketlere ödeme yapmamakta ısrarcı olursanız;

 • Bankalardaki siciliniz olumsuz etkileneceğinden bir sonraki kredi veya kredi kartı işlemlerinizde bankalar size ürünlerinden faydalandırmayacaktır. Hatta yalnızca size değil eşiniz ve çocuklarınız da sicil durumundan etkilenecektir.
 • Şirketler de yasal takip süreci başlatmakta olup, icra ve haciz durumları ile kişileri karşı karşıya bırakabilirler. Ev haczine ya da maaş haczine maruz kalabilirsiniz.

Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak için bankaların şirketlere devrettiği borçları en kısa zamanda ödemeye çalışın. Kolaylıklardan ve indirimlerden faydalanabileceğiniz bu şirketler size çeşitli avantajlar katacaktır.

Varlık Şirketlerine Devredilen Borç Ödenmezse Ne Olur
Varlık Şirketlerine devredilen borç ödenmezse tıpkı bankalarda olduğu gibi yasal süreç başlatılır.

Varlık Şirketleri Ev Haczi Yapabilir mi?

Varlık Şirketleri bu borçları bankalardan belirli bir tutar karşılığında almaktadır. Finansal bir kuruluş olması ve BDDK aracılığı ile çalışması sebebi ile de kişileri yasal sürece sokma hakkına sahiptir. Çünkü bu borçları satın alırken aynı zamanda hak ve sorumlulukları da üzerine almaktadır. Varlık Yönetim Şirketleri de borçları tahsis etmek amacı ile bu yollara başvurmak zorunda kalabiliyorlar. Yani Varlık Şirketleri alacaklı kısmına geçtiği için ev haczi yapma ve icra takibi başlatma hakkına sahiptir. Kişiler mevcut borçlarını ödememekte ısrar ediyorlar ise haciz, satış gibi işlemler başlatılacaktır. Eğer borç Varlık Şirketlerine geçtiyse yapabileceğiniz en kolay yöntem sıkı bir pazarlık olacaktır. Haciz işlemleri hakkında özel hayat mevzuatı ile ilgili bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Varlık Şirketleri Ev Haczi Yapabilir mi
Varlık Şirketleri ev haczi yapabilmektedir.

Varlık Şirketlerine Devredilen Borç Sorgulama

Bankaların varlık şirketlerine devrettiği kredi veya kredi kartı borçlarını sorgulamak için borcunuzun bulunduğu bankalara müracaat ederek sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Varlık Yönetim Şirketleri Derneği tarafından hayata geçirilen bir araç ile sorgulama yaparak hem borcunuzu, hem de borcunuzun hangi şirkette olduğunu öğrenebilirsiniz.

Varlık Yönetim Şirketleri Zamanaşımı

Banka 2 sene boyunca tahsis edemediği borçları Varlık Yönetim Şirketlerine satmakta olduğunu belirttik. Bu şirketler de tıpkı bankalar gibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından devamlı olarak denetlenir ve incelemeye alınır. Bu sebeple de borçlar tahsil edilemediği durumlarda hukuki yollara başvurulması gereklidir. Hukuki yollar da devreye girince müşteriler hemen zamanaşımı seçeneğini kullanmak istemektedir.

Varlık Yönetim Şirketleri Zamanaşımı 
Varlık Yönetim Şirketleri Zamanaşımı

Varlık Yönetim Şirketlerinin de tıpkı bankalar gibi 10 yıllık zaman aşımı süresi bulunuyor. Ancak bu 10 yıllık süreç içerisine kişinin borcunu ödeyeceğine dair bir ikrar ve söylemde bulunmamış olması gereklidir. Yani kişi 10 yıllık sürecin 6. yılında ilgili yere ‘ben bu borcu 10 yıl içerisinde öderim veyahut 10 yılın sonunda öderim’ şeklinde bir tutum sergilerse borç zamanaşımına uğramamaktadır ve ödenmesi gereklidir. Aksi durumda ise 10 yılın sonunda borç düşecektir.

Bu şirketlere borcunuz taşınmış ise avantaja çevirmek sizin elinizde olacaktır. İyi bir pazarlıkçı olun. 🙂

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Logan dedi ki:

  Hıcbırsey ödemeyin hıcbırsey yapamazlar

 2. Şaban ATLIOĞLU dedi ki:

  Selam bir sorum olacak 13 yıl önce kredi kartı borcum var bunu nasıl ödeye bilirim hiç bir yerde borç görünmüyor

 3. Cengizhan dedi ki:

  Varlık şirketi 500₺ birca 2200₺ sonra 1400₺ ben ana borcu sordum söylemek istemediler önce ısrar ettim 500₺ dediler ayrıca icra takibi başlatmılar itiraz ettim borca itiraz çok önemli ev hacziymiş maaş hacziymiş palavra sen borca itiraz etmessen kabul etmiş oluyorsun borcu 7gün içerisinde ilamsız icra takibine itiraz çok önemli bırakın onlar uğraşsın

 4. ali dedi ki:

  Banka ile sözleşme yapılmış ve borç 3. şahıslarla paylaşılamaz diye bir madde karşılıklı imzaya alınmıştır. Banka hangi hak ve yetkiye borcu farklı bir firmanın bilgisine vermiştir? Varlık şirketlerinden banka ile olan anlaşmasını istediğinizde asla size iletemezler 🙂

 5. Azmi dedi ki:

  Varlik sirketine devreden kredimiz var surekli arayip tehdit ediyorlar bu isi bilenler yol gosterir mi nasil bir yol izlemeliyiz ne yapabiliriz borcu odeyecez lakin suan o durum yok

 6. Ahmet dedi ki:

  Bankalar borçları 3 .şahsa yani varlık şirketlerine devretme hukuki yani varmıdır

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.