Tarım Kredi

Varlık Şirketine Devredilen Borç Zamanaşımı 2022 Hesaplaması

Ülkemizdeki bankalar geçen sene müşterilerden temin edemediği kredi borçlarını Varlık Şirketlerine devretti. Birçok vatandaş Varlık Şirketi mağduru oldu. Bu şirketlerde borcunu ödeyemeyen kişilere farklı yaptırımlar uygulayabiliyor. Varlık Şirketlerine borcunuz varsa ödeme yapmadan önce BDDK bünyesinde böyle bir firma bulunuyor mu diye kontrol edin. Bu yazımızda sizlere Varlık Şirketlerine borcu olanlara ödeme yapmamaları halinde neler olacağını, bu şirketler eve haciz yapar mı yapamaz mı ve protokolleri hakkında bilgi vereceğiz. Bunun yanı sıra zamanaşımı hesaplamasını ve ne kadar indirim yapabileceklerinden bahsedeceğiz. Detaylar içeriğimiz de.

Varlık Şirketine Devredilen Borç Zamanaşımı 2022 Hesaplaması

Varlık Şirketi Mağdurları

Biliyorsunuz ki bankalar müşterilerden tahsil edemediği kredi borçlarını Varlık Şirketlerine devretme gibi bir çözüm yoluna gitti. Birçok vatandaş bu husustan dolayı mağduriyet yaşamış oldu. Devredilen tutar neredeyse 29 milyara yaklaşık olarak belirlendi. Bankalar kredi borcunu ödeyemeyen kişilere yasal takibe düşmemeleri adına üç aylık (90 gün) bir süre tanımlıyor. Eğer kişiler kendilerine verilen bu sürede kredi borçlarını ödeyemezler ise avukatlık olurlar. Borç artık bankadan avukatlara geçmiş oluyor. Avukatlar da borcu kişilerden alamazlarsa varlık şirketleri borçları devir alıyor.

Varlık Şirketi Mağdurları 
Varlık Şirketleri adı ile dolandırılmamak için dikkatli olmalısınız.

Borçlu kişiler artık borçları için bankayla değil varlık şirketleri ile iletişime geçiyor. Bu durumda tabii ki biraz dikkatli olunması gerekiyor. Dolandırıcılara denk geldiniz ve kandınız mı yandınız demektir. Sizi arayıp varlık şirketinden olduğunu söyleyip yüklü miktarda borcunuz olduğunu söyleyerek dolandırabilirler. Bu konuda mağdur olan birçok vatandaş olmuştur. Bu yüzden benzer şekillerde aranırsanız hemen bir araştırma yapın ve sizi arayan kişilerin BDDK bünyesinde olup olmadığını kontrol edin.

Varlık Şirketlerinin Listesi

Ödenmeyen borçlar neticesinde takibe düşülür. Bu kapsamda da bankalar yerine avukatlar borcu sizden tahsis etmeye çalışırlar. Eğer çalışıyorsanız maaşınıza el konulur ya da mal varlığınıza haciz gelebilir. Geçtiğimiz yıllarda getirilen yeni bir uygulama ile bankalar kişilerin kredi borçlarını Varlık Şirketlerine devretme yoluna gitmeye başlamışlardır. Bankalar borcu devrettiği gibi artık yeni ilişiğiniz Varlık Şirketleri olur. Mevcut borcunuzun buraya ödenmesi istenir. Bu kapsamda örneğin mevcut kredi borcunuz 30 bin lira ise Varlık Şirketleri sizi arayarak 35 bin ya da 40 bin lira borcunuz olduğunu belirtebilirler. Daha sonra da çeşitli indirimler ve kampanyalar ile anaparaya ya da daha düşük bir oranda kredi ödemenizi talep edebilirler.  Halkbank kredi kartı borcu yapılandırma kredisi vermektedir. Kredi ile kredi kartı borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Banka borçlarınızı artık Varlık Şirketlerine satmış olacağı için borcunuzu ödemeniz için yine belirli zamanlarda ödemeniz talep edilecektir. Örneğin bankaya 10 bin lira borcunuzun olduğunu düşünelim. Banka borcunuzu Varlık Şirketlerine ihale yolu ile 1000-1500 TL’ye sattı. Bu şirketler sizi arayarak borcunuzu onlara ödemeniz hususunda gerekli bilgileri verip açıklamaları yaptıktan sonra mevcut borcunuzun 10.500 TL olduğunu belirterek 500 lira kâr yapmış olacaktır. (Tutarlar değişiklik gösterir örnektir.) Ülkemizdeki toplamda 21 tane Varlık Şirketi vardır ve bazıları şu şekildedir;

 1. İstanbul Varlık Yönetim Anonim Şirketi
 2. Hedef Varlık Yönetim Anonim Şirketi
 3. Yunus Varlık Yönetim Anonim Şirketi
 4. Mega Varlık Yönetim Anonim Şirketi
 5. Hayat Varlık Yönetim Anonim Şirketi
 6. Sümer Varlık Yönetim Anonim Şirketi
 7. Destek Varlık Yönetim Anonim Şirketi
 8. Birleşik Varlık Yönetim Anonim Şirketi
 9. Efes Varlık Yönetim Anonim Şirketi
 10. Güven Varlık Yönetim Anonim Şirketi
 11. Final Varlık Yönetim Anonim Şirketi
 12. Vera Varlık Yönetim Anonim Şirketi

Varlık Yönetim Şirketlerinin iletişim bilgilerine yukarıda sıraladığımız ilgili bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Varlık Şirketleri Ne Kadar İndirim Yapar?

Bu şirketlerle yaptığınız pazarlıklar her bakımdan önemli bir husus olacaktır. Mesela banka borcunuzu %5 ile %10 ihale arasında satışa çıkardı. Varlık Şirketleri ne kadara satın aldılarsa sizden bu parayı tahsil etmek için tüm imkanları zorlayacak, mevcut borcun üzerine belirli bir tutar daha nakit ekleyeceklerdir. Bu yüzden anlaşmalı olunan şirket ile sıkı bir pazarlığa girmeniz doğru olacaktır. Bankalar bu borç işinden kurtulmak amacı ile cüzi miktarlarda borç satışı gerçekleştirmektedir.  Şirketler borçlarınızı ucuza aldıkları için pazarlığınızı iyi yapmanız halinde o kadar aza indirebileceksiniz. Varlık Şirketlerinden mağdur olanlarda olmuştur ama bankalarda ödeme yapmadan borcunuzun eksilme durumu olmayacaktır. Eğer ikna yeteneğiniz kuvvetli ise şirketlerde olan borcunuza yüksek miktarlarda indirim yaptırabilirsiniz.

Varlık Şirketleri Ne Kadar İndirim Yapar?
Varlık Şirketleri ikna etmeniz halinde güzel indirimler uygulayabilirler.

Varlık Şirketlerine Devredilen Borç Ödenmezse Ne Olur?

Varlık şirketlerine olan borçlarınızı ölüm haricinde her halükarda ödemek zorunda kalacaksınız. Bunun kaçışı yok yani belirtmek isterim. Bu doğrultuda sizler için dileyebileceğim tek şey borcunuz inşallah iyi bir varlık şirketine denk gelmiştir. Çünkü bazı şirketler ne alsam kar diyerek borcunuzu düşük miktarlarda alabilmektedir. Eğer bankaya olan borcunuzu ödememişseniz ve mevcut şirketlere düşmesine sebep olmuşsanız aklınızdan çeşitli ikna yolları bulmanızı öneririm. Büyük şirketlere küçük paralar fazla etki etmez. Pazarlık konusunda uğraştırsalar da ödeyemezseniz çeşitli indirim seçenekleri sunulacaktır endişelenmeyin.

Varlık Şirketlerine Devredilen Borç Ödenmezse Ne Olur?
Varlık Şirketlerine devredilen borçların ödenmesi zorunludur.

Varlık şirketlerine giden borcu önemsememezlik yapmayın. Çünkü mevcut borçlar bankalardan yönlendirildiği için yine ödeme yapmıyor olmanı kredi notunuzu etkileyecektir. Şirketlerdeki borçlar katladıkça kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Bu hususta borcunuz var olduğu ve kredi notunuz düşük olduğu sürece yine bankalardan kredi, kredi kartı gibi ürünlerden faydalanamayacaksınız. Sadece aynı bankalardaki işleyişte olduğu gibi bu şirketlere olan borcunuzun tamamını kapatmanız halinde 5 yıl sonra siciliniz tamamen temizlendiğinde banka kredisi alabilirsiniz. Yani ödemek zorunluluğu vardır arkadaşlar sonuçta bu şirketler de hayır kurumu değil.

Varlık Şirketleri Ev Haczi Yapabilir mi?

Bankalar vatandaşları borçları yüzünden nasıl ki hacze maruz bırakabiliyorsa varlık şirketleri de bankalar ile aynı prosedürleri uygulamaktadır. Çünkü başka türlü vatandaşlar borcunu sahiplenemiyor. Ülkemizde böyle bir sorun var. Yalnızca bankalar arasında değil kişilerin kendi arasında da borç alıp verme işlemleri aynı boy gösteriyor. Herkes borcu alırken can ciğer, borç sahibi borcunu isteyince düşman olunuyor. Tabii ki bankaların yasal boyutu var. 🙂

Borcu devralan şirketler vatandaşlara hayır sağlamak için borçları satın almadığı için maalesef ki borçlar ödenmediği taktirde hacze verebiliyor. Çünkü artık bankaların tüm yükümleri ve sorumlulukları Varlık Şirketlerine geçmiş olacak. Zaten olayın amacı da bu değil mi bankalar kişilere verdikleri paraları alamadıkları için mağduriyet yaşamaları sebebi ile şirketlere satmaktadır. Yani banka zaten satış yaparken alacağı paranın bir miktarından olup devir işlemi yapıyor.  Haciz memuru özel hayat mevzuatı hakkında bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Varlık Şirketleri Ev Haczi Yapabilir mi
Varlık Şirketleri ev haczi yapabilir.

Tüm bu sebepler yüzünden de şirketler alacağı borçlar için vatandaşları gerek korkutmak gerekse de paralarını tahsil etmek amacıyla belirli bir zaman diliminden sonra icra takibini başlatacaktır. Eğer borç halen ödenmiyor ise de hukuki işlemlere devam edilecek borç miktarına göre haciz işlemleri başlatılır. Yani bütün bunları da düşünecek olursak borçtan en az hasarla kurtulabilmeniz için iki seçenek var;

 • İkna ederek borcu düşebilecek en az seviyeye düşürmek,
 • Borcunuzu zamanında ödeyebilmeyi yaptığınızda tüm sıkıntılarınızdan kurtulursunuz. İndirim dediysek tabi ki borcu yarı yarıya indirmelerini de beklemeyiz. Mevcut borcunuza göre çeşitli kampanyalar ve indirim avantajları sunulacaktır.

Devredilen Borçların Zamanaşımı Hesaplaması

Krediyi çekerken ödeyecekmişiz gibi hissederken maalesef ki ödeme günleri işler tahmin ettiğimiz gibi yolunda gitmeyebiliyor. Ödenmeyen borçlar da bizi en alt seviyeye kadar düşürebiliyor. Bankaların borçlarınızı Varlık Şirketlerine göndermesi bir yandan yararınıza olacaktır. Banka ile pazarlık yapma ihtimaliniz yokken bu şirketlerin inisiyatifine borcunuz için indirim pazarlığı yapabilirsiniz. Pazarlık yapıp borcunuzu en kısa zamanda kapatmanız geçmiş kredi sicilinizi temize çıkartacak ve kredi notunuzu olumlu anlamda etkileyecektir.

Devredilen Borç Zamanaşımı Hesaplaması 
Devredilen Borç Zamanaşımı Hesaplaması

Bu kapsamda yukarıda da belirttiğimiz gibi şirketlere düşen borçlarınızı ödememe gibi bir ihtimal yoktur. Zamanaşımı ise şu şekilde olmaktadır;

“Varlık Şirketlerinin de tıpkı bankalar gibi 10 yıllık bir zamanaşımı süresi bulunmaktadır. Ancak kişilerin bu 10 yıllık süreç içerisinde borcunu ödeyeceğine dair herhangi bir şekilde sözlü ya da yazılı olarak söylemde bulunmaması gereklidir. Bu şekilde 10 yıl dolduğunda borç otomatik olarak düşecektir.”

Bunun yanı sıra da icralık olan borcunuz için icra dosyası yenilemek için talepte bulunabilirsiniz. Hacizlik olmamak için makul teklifleri kabul ederek borcunuzu en kısa zamanda kapatmanız en doğrusu olacaktır.

Bankalar tarafından Varlık Şirketlerine gönderilen borçlar ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. cemile pamuk dedi ki:

  benim bankalara çok borcum vardı. onlarda varlık şirketlerine sattılar borcumu. ama bu borçları ödeyebilecek durumda ve güçte değilim varlık şirketleri beni çok aradılar ama yabancı telefonlara hiç cevap vermedim ve gayri menkullerime hep içralar konulmasına rağmen bu mallara ipotek koydurdum içralar düşüp ipotek öne geçmiş olmasından dolayı şimdilik hiç birşey yapamıyorlar bu durum daha kaç yıl sürer yani içralar hep 2.plân olunca bu dosyalar düşer mi yoksa vaz geçip zaman aşımına uğrar mı

  1. Sadrettin dedi ki:

   Merhaba ipotek koydurdum dediniz ithalat düşüp ipotek öne geçmiş demiştiniz yani haciz düşüyorum ipotek koydurunca eşimin de varlık şirketine borcu var ama bir türlü anlaşamadık bir kaç yerde köyde tarla bağ bahçe ama tapu yok çünkü anne sağ ve bu arazilerin üstünde haciz çıkıyor sorunu cep atsanız sevinirim tşr ederim

 2. Hasan dedi ki:

  Bu varlık şirketlerinin (resmi tahsilat mafyalarinin) faiz oranları ne kadar acaba.

 3. Kazım dedi ki:

  Varlik sirketine maasimin 4/1 kesiliyor 4 yil sonra emekli olacagim emekli olunca emekli maasimdan bu kesinti devam edermi

 4. Murat dedi ki:

  Merhaba ben eşimin borcunu varlık yönetimine ödedim borcunu sıfırladım şimdi eşimin sicili temizlenmiş olur mu yeniden kredi kartı ve kredi kullanabilmesi için ne kadar bir zamanın geçmesi gerekiyor

  1. Yalçın dedi ki:

   Kredi kartı ve faize tövbe ettim. Şimdi kazancım daha bereketli.Size de tavsiye ederim.Zaten bu işten ağzınız yanmış neden tekrar bulaşasanız.

  2. Hasan dedi ki:

   Mrhaba banka benim bir dönümlük tarlama haciz koymuştu şimdi varlık şirketine mi devroldu tarla anlamadım.borcu icra dairesinemi ödüyoruz.kimin elinden evrak alıyoruz yardımcı olurmusunuz

 5. İlhan dedi ki:

  Banka borcu kaç yıl sonra varlık a satıyor şuan hacizde borcum ama bişey alamıyorlar.3 yıl oldu

 6. AHMET dedi ki:

  2000-2002 YILLARI ARASINDA VARLIK ŞİRKETİNDEN TARAFIMA TELEFONUMA GELEN MESAJLA TİCARİ KREDİ KULLANDIĞIMDAN (BELİRTİLEN YILLARDA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİYDİM)DOLAYI BORCUMUN OLDUĞUNU BENDE SİSTEME GELEN MESAJLA SİSTEME GİREREK KİMLİK BİLGİLERİMİ DOLDURDUM DAHA SONRA SÜREKLİ TELEFONLARIMA BORCUM OLDUĞUNA DAİR SÜREKLİ TACİZ TELEFONLARI GELMEKTEDİR Kİ BUNA DAYANAMAYIP İSTANBUL İCRA DAİRESİNE GİTTİM DOSYANIN BİR SURETİNİ ALDIM TAMAMEN İSİM BENZERLİĞİ OLDUĞU GİBİ UZAKTAN YAKINDA HİÇ BENİMLE ALAKASI YOKTUR DOSYAYI VARLIK ŞİRKETİNE GÖNDERİP BENİMLE SADECE İSİM BENZERLİĞİ VAR DEDİM GEREKLİ DİLEKÇEYİ YAZDIM O ZAMAN ŞİRKET PES ETTİ AMA ONDAN 5-6 VARLIK ŞİRKETİNE SÜREKLİ DEVİR EDİLDİ BUGÜNE KADAR ADIMA HİÇBİR DAVA AÇILMADI VE İCRA TAKİBİ YAPILMADI AMA BANKALARIN SİSTEMİNDE ADIMA VARLIK ŞİRKETİ ADINA TİCARİ BORÇ OLARAK GÖRÜNMEKTE Kİ O ÖĞRENCİLİK YILLARIMDA BÖYLE BİR TİCARİ FAALİYETİM YOKTU TİCARİ KREDİ KULLANMAK İÇİN TİCARİ FAALİYETİN OLMASI GEREKTİĞİ AŞİKARDIR BUGÜN KREDİ ÇEKMEK İÇİN GİTTİĞİM BANKADA YİNE KARŞIMA ÇIKTI KREDİ KULLANMADIM BENİ BANKALARDA OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR BENİM OLMAYAN BU BORÇTAN NASIL KURTULUR ÜSTELİK 10 YILLIK ZAMAN AŞIMINA DA UĞRAMIŞ BUNUN OTOMATİK OLARAK DÜŞMESİ GEREKİRDİR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 7. alaeddin dedi ki:

  2005 yılında bir bankanın kredi kartı borcu nedeni ile icralık oldum.2006 yılında icra dosyası açılmış fakat bana ulaşmadı.o günden bu yana herhengi bir işlem yapılmadı. son 2 yıldır varlık kurumları hafta da bir arayıp duruyor.zaman aşımı olmuş mu ?

 8. mehmet akgün dedi ki:

  merhaba benim de peşimde sürünüp duruyorlar ama iyi haber şu ki tek kuruş dahi alamayacaklar sizlere de tavsiyem umutsuzluğa kapılmayın hele ki bu hiç pirim vermeyin rahatınıza bakın. genel sağlık sigortasına geçin bir işte kayıt dışı çalışın

 9. Yaşar Aydın dedi ki:

  Merhaba Varlık şirketine aktarılmış borçlarımı var e devlet Uyapta görünen 3 icra dosyası ayrıca Uyapta görünmeyen 2 icra dosyam var bu Uyapta görünmeyen icra dosyası Uyapta kaldırılmış ama Sümer ve Destek Varlık şirketleri sürekli arayarak veya mesaj göndererek beni hergün arıyor size sorum Uyapta görünmeyen icra dosyasını Banka Avukatı tarafından kaldırılmış zannedersem yoksa Adalet Bakanlığının Uyap Sisteminden icra dosyası silinmez bu bahsi geçen Varlık Şirketleri neyin peşindeler anlamadım cevabınız için teşekkür ederim

 10. Fahri polat dedi ki:

  Takipsizlikte olan bir icra borc dosyam varlik sirket baska bir ilde o dosyayi icraya verbilirmi.dosya yi aktarmasi gerekmezmi suanda dosyam 2 degisik icra dairesinde gorulmektedir borcumu odersem hangi dosya kapanacaktir

 11. Naim Aydoğan dedi ki:

  Bankalar ve şirketler tahsil edilemeyen alacaklarını Bilançolarının Pasif hanesinde kayıt ederek Vergi matrahından düşürmekle Bu alacakları
  Vergiden tenkis edip vergi ödemektedirler.Varlık şirketlerine devirden aldıkları ayrıca Kâr,
  Varlık şirketlerinde aktif pasif farkı vergi olarak ödeniyormu?
  Vatandaşların borcunu Devlete ödeyeceğin vergiden düş Dosyaları varlık şirketlerine sat.
  Devlet nerede Masal nerede
  Buna dur diyecek merci yokmu

 12. Maket56 dedi ki:

  Merhaba
  Banka avukatındaki bir icra dosyası varlık şirketine devredilmek için ortalama ne kadar süre bekletilebilir? Özellikle icralık olan şahıs bir emekliyse! Cevap için şimdiden teşekkürler.

 13. Kadir saglik dedi ki:

  Merhaba İsmim kadir 2003 de kıredi kartım vard bu kartı 2005 yılına kadar kullandım son yıl içinde yani 2005 de ödeme zorluğu çektim taktitlendirdim 4 taksit kadar ödedim daha sonra tekrar ödemelerin aksadı ödeyemedim şuan varlık şirketinde 2005 den buyana beni yaklaşık hergun arıyorlar kendilerine ödeme sözü vermedim aksine ödeyemem dedim ana para 2005 de 750 olduğunu söyledim varlık şirketi benden 9000 lira istiyor ben kabul etmedim ödemem munkun değil dedim haciz ile alırız diyiyor bende alın mademki niye arıyorsunuz kaç oldu siz bana söylediniz bende size kaç oldu aynı kelimeleri söylüyorum dedim yıl oldu 2020 hala araniyorum ne yapmalıyım ödeme gücüm yok halen

 14. yunus emre dedi ki:

  iyi günler bende varlık şirketleri magdurlarındanım 2000 yılında babamın kullanmış oldugu bir krediyi babam sag ıken tahsıl edemeyen banka ve borcu devralan varlık şirketı şuan 20 yıllık borcu ben ve kardeşlerımden tahsıl edmeye calışıyor zaman aşımı 10 yıl denılmiş bazı yorumlarda bızde ise 20 yıllık borcu tahsıl edmeye calışıyorlar üstelık babam vefat eddı yardımcı olabılecek varsa duacı olurum saygılarım la

 15. Behzat dedi ki:

  Merhabalar benim 2005 yilinda kullanmis oldugum 5000 telenin yaklasik olarak 3te 1 ini odemistim ve yil 2020 simdi ihbar veya herhangi birsey olmadan is yerime maas haczi olarak evrak geldi ne yapmam gerektigini arastiriyorum lakin sizden de fikir alisverisi yapmak istedim lutfen bana donerseniz sevinirim

 16. Muhsin dedi ki:

  Teşekkürler en ince detayına kadar anlatmisiniz.

 17. Yasin güler dedi ki:

  Merhaba yediyüz bin lira borcum var kredi kredi kartıhepsi 10 aydır ödemiyorum bıktım 5 yıldır faiz ıdemekten varĺik şirketine borcum nezaman geçer geçerse tahmini bu borcu kaç paraya kapatabilirim

 18. hasan altıntaş dedi ki:

  bankalar alacağından vaz geçiyor diye yazıyorlar hiç alakası yok bankalar tahsilat yaptığı dosyaları bile satıyor çünkü %3-5-8 hemen devredip kalan miktarını vergiden mahsup ediyor burada mağdur olan vatandaş
  böyle bir adaletsizlik olur mu BDDK. hem devleti zarara uğratıyor hem vatandaşı mağdur ediliyor dünyanın neresinde böyle bir ticaret var mı 3-5 liraya aldığı bir malı iki yüz üç yüz liraya satıp kar edecek devletin eliyle
  vatandaşa eşkiya lık yapıyorlar devlet acilen bu sorunu çözmeli varlık yönetim şirketlerini kaldırmalı bankalar
  tahsil edemediği alacakları varlık yönetim şirketlerine yaptığı indirimi borçluya yaparak hem borçluyu piyasa kazandırır hem vatandaşın mağduruyetini gider miş olur banka alacağını zaten devletden tahsil ediyor saygılar.

 19. Murat dedi ki:

  Bi varlıkta benim tepemde lakin benim ödeme evrağım var bankaya yatırılmış bunlar sistemden düşmemiş 400 tl 2016 yılı şu an 20 binin üstünde diye uyaptan gördüm final varlık diye başladı yatan banka dekontunu yolladık sonra hayat varlık devam etti kaç tane oldu bilmiyorum şu an birikim varlık ile gidiyor bu bende yasal dava açmam için yada bunların psikolojik baskısından nereye şikayet ederek kurtulabilirim telefonla görüşüldü ğü zaman bize denilen yeni stajer personal kapatmayı ihmaletmiş aradan 2 ay geçiyor tekrarpsikolojibaskı devam ediyor 2016 tarihli ödeme evrakları whatsaptan görülüyor yolluyoruz biz borcunuzu ödedik ama bunlar bizi deli etmeye devam ediyor bunun kurtuluş yolu yokmu ne olursa kafayı yedik borçlu olup ödediğim banka teb

 20. Ahmet Duman dedi ki:

  Varlık şirketleri haciz yoluyla satış yapabilirmi?

 21. Murat bora dedi ki:

  Benim evim var satacağız diyor lar sayabilir ler mi borcumu taksit yaptim 2 taksit odedim sonra ödemedim evi satabilir ler mi

  1. 4135emrah dedi ki:

   Tek evinse satilamaz haline münasip evin oluyor

 22. bülent saip yazıcı dedi ki:

  2003 yılında temerrüte düşmüş bankaya olan borcum
  2004 yılı içinde 2004/…… yılı ve numarası ile varlık şirketi haciz başlatmış olup bir tarafıma hiçbir yaptırım yapamamış ve 2018 yılında e devlet üzerinde bu dosya çıkmamıştır 2019/….. nolu bir başka varlık şiketi bu bahsi geçen banka adına yeniden başka dosya numarası ile adıma borç cıkarıp tahsil etmeye çalışmaktadır bana bir yol göstermenizi rica ediyorum

 23. Hüseyin dedi ki:

  Borçlarım İçin Varlık şirketi ile anlaşma yaptım. Mülklerimi satıp anlaştığımız gibi parasını varlık şirketine yatırdım. Sözlerinde durmadılar, sonra diger elemanları ilgilendi ben bilmem anlaşma protokol yapsaydın dediler. Protokol yapmak zaten bir servet sözlerine inandım. Halen arıyorlar, bu firmaları kim kurmuşsa kimler sahipleri ise Yüce Allah tan perişan olmalarını, bunlarin eziyetlerine göz yuman tüm insani ve siyasi kuruluşları da Allah’ın gazabına uğramalarını diliyorum.

 24. Ramazan dedi ki:

  Bankalardan telefonlarda her yerden icra takibindeyim SSK emeklisiyim isim yok gelirim emekli mahisimdir Başka gelir kaynağım yok isimde yok akbankta 2014de 450 TL kart limit kullandım bu Birtan fon dan arandım 1875 istediler gelirim başka yokdedim 1400 kendilerinden düşürdüler sekiz takside bende düşünüyorum diğer garanti bankta da var 2014de onmilyon bireysel kiredi kart kullandım iki ucmilyon ödedim onlardan henüz aranmadim cok karmas oldu Beni aydınlatırsanız memnunolurum simdden sevgilerimle

 25. Filiz Turan dedi ki:

  Merhaba,sirket müdürü olduğum için şirkete ait kredi kartından dolayı varlık şirketine devredilen borçtan dolayı şahsi malvarlığına icra takibi başlatıldı.Ne yapabilirim.

 26. YILMAZ dedi ki:

  Benim HSBC bank 15 yıl önce. bin tele eski adıyla 1milyar kıredi kartı borcum vardı ödüyemedim Aradan 15 yıl geçti şimdi sigortalı bı yerde işe başladım zaman aşımı olmusmudur 15 yıl oldu

 27. ibrahim dedi ki:

  Benim varlık şirketinde2008 den beli icralik dosya var zaman aşımına uğrar mı acaba bilgilendirir seniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 28. nami dedi ki:

  bilgilendirdiğiniz için tşk. ederiz Zaman aşımı konusunda şunu anlayamadık bakaya borcun başlamasıyla başlayan 10 yımı yoksa varlık şirketine geçtikten sonraki 10 yılmı bilgilendirirseniz seviniriz

 29. Salih dedi ki:

  Arkadaşlar benim bildiğim zaman aşımı diye bir durum yok çünki sürekli dosya yeniliyorlar 2 ayrı bankaya olan 148 bin TL borcumu 15 bin tlye pazarlık yaparak bitirdim varlık şirketine benim dosyam 2009 yılı ve pazarlık aşama yılı 2014 yani uzun zaman aşımı olduğu sürece ve üzerinizde gayri menkul olmadığı sürece sizin dediğiniz oluyor ve taksit dahi yapıyorlar borcu yoktur kağıtlarım geldi ve bankalara ilettim sıkıntı şu ki farklı dosyalarım da var ve 13 yıl olmasına rağmen sürekli mesaj geliyor kampanyaları bitmiyor benim bankalarla işim yok her iş sıkı pazarlık la alakalı Allah yardımcımız olsun işimiz zor

 30. Remzi dedi ki:

  Benim 16 yıldan beri bı varlik şirketine borcum vardı odeyem dim ve dosya öğünden beri takipsizlikte bundan sorumluyum yoksa 16, yıldan sonra dosya açılma imkanı varmi

 31. Efe kulat dedi ki:

  Slm
  14/2/97 de acılmış icra dosyası
  Her hangi bir ödeme yapulacağına dair bir imza yok
  Fakat 2/2022 de dosya yenilenmiş
  Hukuki olarak dosyanın kapatılmasını talep edebilşrmiyiz
  Saygılar

 32. aslı video dedi ki:

  borçlu olmeden çocukları tarafından reddi miras yapabilirmi

 33. Dogan dedi ki:

  10yıllık zaman aşımına ugramış bir fatura borcu. Zaman aşımı süresi dolduktan sonra varlık yönetimine devredilip. İcra başlatıla bilirmi.

 34. Peluze dedi ki:

  Ben düzenli oduyordum fakat banka bizim memlekette kapandi tahbince bankaya ödememeden hariç 5 veya 6ooo tl kalmisti sonrada banka gelecek varlık şirketine satmış 6000 tl 0lmus 43 bin tl yazık günahtır birde biz insanlar niye şikayetçi olamıyoruz bankadan bize haber vermeden nasıl satarlar kredi borcumuz ben şimdi bu borcu ödeyemiyorum benim taksitlerim 345 tl ozaman bu varlık şirketlerde taksit taksit alacaklar borlarini

 35. Saadettin Faik Savaş dedi ki:

  Merhaba benim varlık şirketine borcum vardı.Yurt dışında olduğumdan ve herhangi bir mal varlığım olmadığından dolayı haciz işlemi yapılamamış.2008 yılında icra işlemi başlamış 2013 yılında takipsizlik verilmiş.Bu durumda zaman aşımına girmiş oluyormuyum.Halen findex raporunda görünüyor.Yardımcı olursanız memnun olurum.

 36. Yusuf dedi ki:

  2009 da borcundan dolayı hacizlik oldum toplam 11.000 sonra varlığa devretti onalarda ana para değil çok fahiş fiyat istiyor buda toplamda varlığa devrolali 10 yıldan fazla oldu e-devlette gözükmüyor borcum düştü mü acaba

 37. Ismail dedi ki:

  Varlik yonetim sirketine devredilen borcun yasal suresi nekadar?. Sirket alacaģi nekadar zamanda tahsil edemezse borç zaman asamini ugramis olur? Buradaki kesin sure nedir? 10 yilmi? 20 yilmi nedar ?
  Yoksa icra dosyasini yenileyince sure dusmuyormu?

 38. Derya dedi ki:

  Merhaba 2007 yılında çekilen banka borcu varlık fonuna devredilmiş. Şuan 2023 yılındayız varlık fonunda olan borcun zaman aşımı bu durumda bitmiş oluyor mu. Teşekkür ederim.

 39. Hakan tasiyan dedi ki:

  Merhaba 2005 yılından kalma bir kartım ana parası 4 bin 18 yıl olmuş geçen gün aradım benden 20 bin istediler bende ancak 7000 verebileceğimi söyledim ama kabul etmediler ne yol izliyim

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.