Tarım Kredi

Ziraat Bankası Emekli Promosyon Ödemesi Ne Kadar? 2022

Ziraat Bankası Emekli Promosyon Ödemesi Ne Kadar? 2022

Emeklilere bankalardan 3 yıl maaş alma sözü dahilinde promosyon ödemesi yapılmaktadır. Emekli vatandaşlarımız tarafından 2022 yılı emekli promosyonlarının ne zaman verileceği merak edilmektedir. Ziraat Bankası promosyon sorgulaması yapabilirsiniz. 750 TL olarak verilen emekli banka promosyonu ile ilgili son dakika gelişmelerini sizlere aktaracağız. 

Emekliye Promosyon Ödemesi Yapılıyor

2021 yılında da Ziraat Bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında SGK Başkan Vekili Yılmaz ile Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Gülcihan tarafından imzalanan protokol gereğince, 3 yıl aynı bankadan maaş alma yolu ile 750 TL promosyon ödemesi yapılmasına karar verildi.

Vatandaşlarımız da şayet farklı bir bankadan maaş alıyorlarsa, bu maaşları istedikleri bankaya transfer etmek koşulu ile taşınır. Emekliye maaş taşıma işlemi yaptığı bankalar tarafından sunulan avantajlar sadece promosyon ödemesi ile sınırlı değildir. Bu anlamda sözleşme imzalanan 18 banka tarafından müşterilerine özel olarak hazırlanmış kampanyalar bulunmaktadır.

Bu anlamda sadece emekliler değil, emekli olma hayali kuran vatandaşlarımızın da yüzleri gülüyor. Bankalar tarafından promosyon ödemeler için her yıl yeni kampanyalar belirlenmektedir. Promosyon ödemelerinden yararlanacak olan banka müşterilerinin hiçbir surette bu bankaları değiştirmemeleri gerekmektedir. Şayet emekli, örneğin emekli konut kredisi çekmek için herhangi bir bankaya başvurduğunda, bankalar kredi verebilmek için emeklilerin maaşlarını kendi bankalarını taşımalarını talep etmektedir. Emekliler sözleşmeden cayma haklarını kullanıp promosyonu bankaya iade ettikten sonra farklı bir bankaya maaş transfer işlemi gerçekleştirebilecektir.

Ziraat Bankası Emekli Promosyonu Ne Kadar?

Ziraat Bankası’ ndan 3 yıl boyunca maaş alacağını taahhüt eden emeklilerimiz banka tarafından kendilerine verilen promosyon ödemelerinden yararlanabilirler. Bu uygulama 2017 yılında başlamıştır. 2021 yılında sözleşme imzalayanlar için süre 2023 yılında sona erecektir. 2021 yılından sonra yeni bir sözleşme ile bankaya 3 yıl daha maaş alacağı sözünü veren emekliye belirlenen tutarlarda promosyon ödemesi yapılacaktır. Merakla beklenen emekli promosyonları için Türkiye Bankalar Birliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki görüşmeler belirleyecek olup 2021 emekli promosyon ödemelerin gerçekleşecektir.

Ziraat Bankası Emekli Promosyonu
Ziraat Bankası Emekli Promosyonu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur) emeklilerine Ziraat Bankası tarafından aşağıdaki tutarlarda promosyon ödemesi yapılmaktadır. Ödemelerde dikkat edilecek husus maaş tutarı olmaktadır. Tutarlara göre emeklilere verilecek promosyon miktarları da değişiklik gösterecektir.

  • 1.500 TL ve daha az emekli maaşı alan emeklilere verilecek olan promosyon ödemesi tutarı : 500 TL
  • 1.500 TL ile 2.500 TL arasında emekli maaşı alanlara verilecek olan promosyon ödemesi tutarı : 625 TL
  • 2.500 TL ve üzerinde emekli maaşı alanlara verilecek olan promosyon ödemesi tutarı : 750 TL olmaktadır.

Promosyon ödemelerine başvurmanın pek çok yolu vardır. Banka şubeleri aracılığı ile başvuru yapabileceğiniz gibi, SMS, ATM, 444 00 00 numaralı çağrı merkezi, internet şubesi ve mobil bankacılık aracılığı ile başvurular kabul edilmektedir. Şayet emekli, bankadan bir kaç maaş alıyorsa, alacağı promosyon ödemesi tutarları tüm maaşları dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Ziraat Bankası tarafından promosyon ödemeleri peşin olarak ödenmektedir. Banka tarafından emekli müşterilerden aranan tek şart, 3 yıl boyunca maaşlarını Ziraat Bankası’ndan alacaklarına dair söz vermeleridir.

SMS ve ATM yolu ile promosyon başvurusu yapanlar banka tarafından onayları alınmaktadır. PRO boşluk T.C. kimlik numaranızı yazarak 4757′ ye göndermeniz yeterli olmaktadır. Ödemeler emekli banka müşterilerin T.C. kimlik numaraları dikkate alınarak yapılmaktadır.

Emekli Promosyonu Her Yıl Verilecek mi?

Emekli okurlarımız tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi promosyon ödemelerinin her yıl verilip verilmeyeceğidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi promosyon ödemeleri 3 yılda bir ödenmektedir.

  • Bu yıl sözleşme imzalayacak olanlar : 2023 yılına kadar promosyon ödemeleri, vatandaşlarımızın maaş aldıkları hesaplara yatırılmaktadır

Ziraat Bankası Promosyon Başvuru Şartları Nelerdir?

Bankalar, emekli müşterilerine bazı kampanyalar sunarken bunları belirli şartlar dahilinde yapmaktaydı. Otomatik ödeme talimatı veren, mevduat hesabı açan, kredi kartı ya da diğer bankacılık ürünlerinden yararlananlara çeşitli avantajlar sunulmaktaydı. Mevzuat çerçevesinde konuyu inceleyecek olursak, bankaların emekli vatandaşlarımızda aradığı herhangi bir kriter bulunmamaktadır. Bankaların kredi verirken aradığı şartlardan olan yaş, kredi notu vb. kriterler promosyon ödemelerinde söz konusu değildir.

Emekli promosyon başvurusu yapmak için T.C kimlik belgeniz ile banka şubelerine gitmeniz gerekiyor. Banka gerekli işlemleri yaptıktan sonra hazırladığı sözleşmeyi imzalamanızı talep ediyor. Bu noktada aranan tek şart 3 yıl (36 ay) boyunca sözleşme şartlarına uyarak maaşınızı bu banka şubelerinden almanız olmaktadır. Bu süre zarfında banka değişikliği yapamazsınız. Ancak maaşınızı Ziraat Bankası’nın farklı şubelerinden almayı talep edebilirsiniz.

Ayrıca bankalar tarafından maaş müşterilerine sunulan çok farklı avantajlar bulunmaktadır. Özellikle emekli kredilerinde uygun faiz oranlarıyla kredi almanız mümkündür.

Ziraat Bankası Promosyon Başvuru Şartları
Ziraat Bankası Promosyon Başvuru Şartları

Bankalar tarafından da müşterilere herhangi bir yaptırım uygulanamayacak. “Maaşınızı taşıyın, ancak promosyon almak için kredi kartı almanız gerekiyor.” gibi şartlar söz konusu olmayacak. Hatta bankalar promosyon konusu yeni gündeme geldiğinde, “Maaşınızı bankamıza taşıyın, size çeyrek altın verelim.” gibi kampanyalar başlatmışlardır.

Ziraat Bankası Memur Promosyon Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2007/21 sayılı protokol gereği bankalar tarafından promosyon ödemeleri sadece memurlara veriliyordu. Çalışılan kurum ile banka tarafından yapılan bir anlaşma varsa, bu anlaşma gereği memurlar promosyonlarını alabilirler. Protokolde emekli vatandaşlarımız ile ilgili bir ifade yer almadığından dolayı kendilerine promosyon verilmiyordu. Hükumet, Bankalar ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen karar gereği, artık emekliler için de yasal bir dayanak meydana gelmiş oldu.  Artık emekliler de promosyon ödemesi alabilecektir.

18 banka ile imzalanan protokol gereği yüzde 95,5′ lik kısma promosyon ödemesi verilecektir.

İmzalanan protokol gereği promosyon ödemesi yapan bankalar; Garanti Bankası, İş Bankası, PTT, Şekerbank, Akbank, Yapı Kredi, İNG Bank, Burgan Bank, Vakıfbank, Türk Ekonomi Bankası, Fibabanka, Halkbank, Denizbank, HSBC ve Finansbank‘ tır. İlerleyen dönemlerde diğer bankaların da promosyon ödemesi yapması beklenmektedir. Bankalar, emekli müşterileri kendilerine çekebilmek için adeta yarışmaktadır.

Ziraat Bankası Memur Promosyon Sorgulama
Ziraat Bankası Memur Promosyon Sorgulama

Halkbank Emekli Promosyon Ödemeleri

Emekli promosyon ödemesi alabileceğiniz bankalardan bir tanesi de Halkbank’ tır. Bankanın promosyon ödemesi tutarları Ziraat Bankası ile aynıdır. Halkbank emekli promosyon ödemesi almak için 0850 222 92 62 numarasından, ATM’ lerden, mobil bankacılık, internet şubesi ve fiziki şubelere başvuru yapabilirsiniz.

Vakıfbank SGK Emekli Promosyon

Maaşını Vakıfbank haricinde herhangi bir bankadan alanlar, maaşlarını 3 yıl boyunca Vakıfbank’ tan alacaklarını taahhüt etmeleri üzerine bankadan promosyon alabilirler. 1 aylık emekli maaşları;

  • 2 bin 500 üzeri TL olanlar : 750 TL
  • Bin 500 ile 2 bin 500 TL arasında olanlar : 625 TL
  • Bin 500 TL  olanlar 500 TL alacaktır. Bu tutarlar 3 yıllıktır.
Vakıfbank SGK Emekli Promosyon
Vakıfbank SGK Emekli Promosyon

Denizbank Emekli Promosyonu

Promosyon alabileceğiniz bankalardan bir tanesi de Denizbank’ tır. Banka tarafından promosyon ödemeleri 18 yaşın altındaki müşterilerin velilerine verilirken , 18 yaşın üstündeki emeklilerin maaşları otomatik olarak hesaplarına yatırılmaktadır. Emeklilerin maaş tutarları göz önünde bulundurularak verilecek olan promosyon ödemeleri 3 yıl boyunca Denizbank’ tan emekli maaşı almak koşulu ile geçerli olmaktadır.

Emekliye 3 Maaş Avans, 10 Maaş Kredi Verilecek

Geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen konulardan bir tanesi de emekliye 3 maaş avans verileceği idi. Avans tutarı, emekli maaşlarının 3 katını geçmeyecek şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmekteydi. Avans konusu eski emeklileri de kapsamakla birlikte, yeni emekli olup, maaşları bağlanmayan vatandaşlarımızın finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile düzenlenmekteydi. Ancak bu düzenleme henüz yasalaşmadı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeni emekli olmak isteyenlere talep etmeleri durumunda maaşlarının 3 katı tutarında avans alabilecekler. Aldıkları tutar maaşlarından kesilecek. Avansın geri ödenmesi için 12, 24, 36 ve 60 ay vadeler belirlenebilecektir. Örneğin 1.000 TL maaş bağlanacak olan emekli 3.000 TL avans, 2.000 TL maaş bağlanacak olan emekli ise 6.000 TL avans alabilecektir.

Ayrıca emeklilere faiz kredi verilmesi ile ilgili bir çalışma da gündemdedir. Kamu bankaları bu anlamda çalışmalar yapmaktadır. 10 maaş kredi çekilmesi durumunda geri ödemeler banka şubeleri tarafından maaşlardan yapılacak olan kesintiler yolu ile talep edilecektir. Faizsiz emekli kredilerinin üst limitlerinin 30 bin TL olması hedeflenmektedir. Taksitlerin ödenmeye devam ettiği dönemlerde emeklilerin maaşlarını bu bankalardan almaları gerekmektedir. Taksitler maaştan kesileceği için ekstra bir işlem yapmaya gerek olmayacaktır. Ancak aldığınız maaş yetmiyor ve kredi kartı kullanmak da istemiyorsanız eksi hesap açtırabilir ve hesabınızı banka tarafından belirlenen limitlerde eksiye düşürerek kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.