Tarım Kredi

Ziraat Bankası Eksi Bakiye Hesap Açtırma

Ziraat Bankası Eksi Bakiye Hesap Açtırma

Hesabınızda bakiye, kredi kartınızda limit mi kalmadı? Ziraat Bankası eksi bakiye hesap açtırma işlemi sayesinde hesabınızda para olmasa da eksi bakiyeden para çekebilirsiniz. Ayrıca limit artırımına da gidebilirsiniz. Ziraat Bankası’ndan maaş alanlar avans limiti artırımı da yapabilir. Bankaya ek hesap ya da esnek hesap başvurusu da yapabilirsiniz. Ziraat Bankası kmh limit artırımının nasıl yapılacağına yer verdiğimiz içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankasından Esnek Hesap Nasıl Açılır?

Esnek hesabın ne olduğu çoğu banka müşterisi tarafından bilinmiyor. Esnek hesap tüm bankalardan açılabiliyor. Bankalarda yatırım amacı ile vadeli ve vadesiz hesap açabilirsiniz. Esnek hesap yine kendi adınıza açabileceğiniz ve ancak belirlenen limitlerle kullanabileceğiniz vadesiz hesabı ifade etmektedir. Ancak bu hesap kredili olmaktadır. Tasarruf hesabınızda yeterli bakiye olmaması durumunda, gerek duyduğunuz harcamaları bu hesaptan yapabilirsiniz.

Sıfırdan bir esnek hesap açabileceğiniz gibi, var olan vadesiz hesabınızı da kredili mevduat hesabına dönüştürebilirsiniz. Başvuru için sizden aşağıdaki belgeler talep edilecektir;

  • T.C. kimlik belgesi,
  • Gelir belgesi (Maaş bordrosu, ücret belgesi, vergi levhası ya da imza sirküsü),
Ziraat Esnek Hesap Açma
Ziraat Esnek Hesap Açma

Esnek hesapta belirlenen alt limitte kredi çekmiş farz edilirsiniz. Bankalarca uygulanacak olan faiz oranı değişiklik gösterecektir. Bu hesaplar vadesiz mevduat hesaplarının sahip oldukları tüm özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Hesaba para yatırdıkça, borçlarınızı ödemiş olursunuz. Hesaba sürekli faiz ödeme gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece kredi borcu bitene kadar faiz ödersiniz. Banka tarafından gerekli evraklar ile başvuru yapıldıktan sonra başvuru kabul edilirse bir limit belirlenecektir. Kredi çekme işlemi ancak bu belirlenen limit dahilinde yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Ek Hesap Başvurusu

Bu başlıkta ek hesap olarak bahsi geçen konu yine kredili mevduat hesabıdır. Bu hesaplara başvuru yaparak hesabınızda bakiye olmaması durumunda da ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Belirlenen limit dahilinde banka ATM’ lerinden ya da şubelerinden para çekebilirsiniz. Alışveriş yapabilirsiniz. Ya da faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Yani hesabınızda para olmasa dahi açtığınız ek hesabınızla yolda kalmazsınız.

Ek hesap başvurusu yapabileceğiniz pek çok yöntem vardır.

  • İnternet Bankacılığı
  • Şubeler
  • Ziraat mobil uygulaması
  • ATM
  • Ziraat Bankası çağrı merkezi (0850 220 00 00 – 444 00 00)
  • SMS bankacılığı
Ziraat Bankası Ek Hesap Başvurusu
Ziraat Bankası Ek Hesap Başvurusu

SMS bankacılığı yöntemini kullanarak tek bir kısa mesaj ile banka şubelerine gitmenize gerek kalmadan hesabınızı açabilirsiniz. Bu işlem için KMH boşluk T.C. kimlik numarası, mevduat hesabı tutarı, gelir bilgisi yazarak 4747′ ye göndermeniz yeterli olacaktır. Banka başvurunuzu kabul ederse tarafınıza gelecek olan mesaj ile hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Bankalar tarafından en önem verilen hesapların başında kredili mevduat hesapları geliyor. Kredili mevduat hesabı açmaya genel olarak maaş müşterileri teşvik ediliyor. Ek hesap, esnek hesap, avans hesabı gibi isimlerle de kullanılır. Vadesiz mevduat hesaplarının bakiyesi yatırdığınız tutar olmaktadır. Normal şartlarda bu hesap bakiyeniz sıfıra indiğinde herhangi bir işlem yapamazsınız. Ancak kredili mevduat hesapları için belirlenmiş olan bir limit vardır. Banka ancak bu limit dahilinde para çekimine izin verir. Bankaların ihtiyaç kredilerinin faiz oranları oldukça yüksektir. Düşük faiz oranlarından yararlanmak isteyenler bu kredili mevduat hesapları ile daha düşük oranlarda faiz öderler. 

Fakat banka müşterilerinin bu noktada dikkat etmeleri gereken konu, zamanında ödeme yapmalarıdır. Vaktinde kredili mevduat hesabına olan borç ödenmezse, bu borç icra yolu ile tahsil edilecektir. Banka bu anlamda farklı uygulamalara da gidebilir. Örneğin bir kredi kartınız varsa muhtemelen bu kredi kartınız da kullanıma kapatılacaktır. Kredili mevduat hesapları açabilirsiniz. Size tavsiyemiz çok fazla sıkışmadıkça bu hesapları kullanmamanız. Bankanın yaptırımları da sert olduğu için dikkatli olmak gerekiyor.

Maaş gününe az bir zaman kala elimizdeki para biter, ay sonunu getiremeyiz. Bu sebeple bu hesaplara avans hesabı adı verilmektedir. Bir sonraki aya ait olan maaşınız yatırıldığında otomatik olarak kredi tutarı hesabınızdan düşecektir. Tabi bu işlem için bankaya talimat vermeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası Maaş Avans Yükseltme Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası maaş müşterilerinin hesaplarında avans çekme gibi bir özellik bulunuyor. Bu konuda maaşınızın yatması için belirlenmiş bir süre olması yetiyor. Ziraat Bankası devlet memurları tarafından kullanılan bir bankadır. Özel sektör çalışanları da ek hesaptan yararlanabilir. Maaş müşterileri için de belirlenmiş olan bir limit bulunmaktadır. Limit belirleme işlemi kredi notu dahilinde yapılmaktadır. Banka tarafından sunulan en fazla limit şu an için 1.000 TL olarak belirlenmiştir.

Limit 250 TL ve katları olarak belirlenmiştir. Talimat vermeniz durumunda tutar maaştan otomatik olarak çekiliyor. Ya da yine talep etmeniz durumunda taksitlendirme işlemi de yapılabiliyor. Banka maaş müşteri iseniz başvurular hemen kabul edilmektedir. Şayet zaten sigortalı olarak çalışan bir kişi iseniz banka tarafından hayat sigortası yapılmıyor.

Bankkart sahibi olan banka müşterileri günün her saatinde Ziraat Bankası ATM’ leri aracılığı ile kendilerine gerekli olan tutarı çekebilirler. Bu durumda borç ödenene kadar her gün faiz işlemektedir. Müşteri talep ederse hayat sigortası da yaptırabilir. Hesabınızın eksiye düşmesi durumunda faiz işler, ancak hesabınıza para yatırıldığında faiz işlemi süreci durmaktadır. Hemen kredili mevduat hesabı başvurusu yapabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Limit Artırımı Nasıl Yapılır?

Hesabınızda bakiye olmasa dahi para çekmenizi sağlayan kurtarıcı hesaplardan işlem yapma durumu bankalar tarafından sınırlandırılmıştır. Bu anlamda her müşterinin bir limiti olmaktadır. Belirlenen limit dışında herhangi bir tutar çekilmesi mümkün değildir. Ancak belirlenen düşük limitler ihtiyacınızı görmeyebilir. Şayet daha evvel çektiğiniz avansları düzenli ödediyseniz ve kredi notunuz yüksekse bankaya limit artırımı için başvuru yapabilirsiniz. Bankaların birden fazla kredili mevduat hesabı kampanyaları olabilmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Limit Artırımı
Kredili Mevduat Hesabı Limit Artırımı

İhtiyacınızı görebilecek kadar limit sunan bankaya başvuru yapabilirsiniz. Şayet böyle bir hesabınız varsa, müşterisi olduğunuz bankaya limit artırımı talebi ile gidebilirsiniz.  Bu hizmet Ziraat Bankası tarafından da sunulmaktadır. Müşterinin ödeme yaptığı günde uygulanan faiz sıfırlanmaktadır. Limitinizin artırılmasını talep edebileceğiniz gibi limit düşürme işlemi de yapabilirsiniz. 3 ay boyunca herhangi bir ödeme yapmamanız halinde hesabınız kapatılabilir. Hesap kapatılma işlemi yapıldığında ne yazık ki limit artırımı işlemi oldukça zor olmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Hesaplama

Kredili mevduat hesabınızdan avans çektiğiniz süre ile ödeme yapacağınız süre arasındaki günler kadar faiz ödemek durumunda kalırsınız. Bu faizler aylık dönemlerle kesilebildiği gibi 3 aylık dönemlerle de kesilebilir. Kredili mevduat hesabı faiz hesaplama formülü aşağıdaki gibidir;

Anapara * gün * faiz /3600 

Burada baz alınacak tarih hesabınızda eksi (-) limit olduğu gündür.

Örnek : 500 * 30 * 2,25 / 3600 = 9,375 TL

Bu ücretlerin yanı sıra bankalar tarafından ek ücretlerin talep edilmesi de mümkün olmaktadır. Bu durumda yapılması gereken şey, banka şubelerine giderek bir ödeme planı hazırlamak olacaktır.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Hesaplama 
Kredili Mevduat Hesabı Faiz Hesaplama

Kullanılabilir Eksi Bakiye Nedir?

Kredili mevduat hesabı açtırmanız durumunda ATM’ lerden para çekerken eksi bakiye diye bir ibareye denk gelmiş olabilirsiniz. Eksi bakiye hesabınızda para olmasa dahi kullanabileceğiniz tutarı ifade etmektedir. Zaten hesabınızdan para çekmek istediğinizde, hesabınızda para olmadığı ve eksi bakiyeden işlem yapmak isteyip istemediğiniz sorulmaktadır. Aslında bu durum banka tarafından hesaplar üzerinden bir kredi sunma işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple eksi bakiyeden yararlanmak için gerekli olan şartlar kredi çekme şartları ile hemen hemen aynı olmaktadır.

Ancak borçlarınızı vaktinde ödemediğinizde gecikme faizi ödeyeceğinizi de unutmayınız. Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi yaparak henüz icraya girmeden borçlarınızdan kurtulmanız da mümkün olmaktadır.

Özellikle eksi bakiyeden Ziraat Bankası düzenli maaş müşterileri yararlanmaktadır. Emekliler, özel sektör ve kamu çalışanları için kullanılabilen bu limitin kullanılabilmesi için banka şubelerine giderek başvuru yapmak gerekmektedir. Eksi limitin açılması müşterilerin kredi notu ile doğru orantılı olacaktır. Kredi notu 1300 ve üzerinde olanlar, maaş miktarlarının hemen hemen yarısı olacak şekilde eksi bakiyelerini açtırabilirler. Ödemede herhangi bir sıkıntı yaşanması halinde de kredi notunuzun etkileneceğini belirtelim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.