Tarım Kredi

Ziraat Bankasına Param Yattımı İnternetten Sorgulama

Ziraat Bankasına Param Yattımı İnternetten Sorgulama

Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden pek çok işlem yapılabilmektedir. Hesabında ne kadar para olduğunu öğrenmek isteyenler bakiye sorgulama işlemi yapabilir. Kullanılabilir bakiyenizi öğrenebileceğiniz gibi hesap numaranızı da sorgulayabilirsiniz. Sahip olduğunuz kartlara ait olan kart numaralarını da öğrenebilirsiniz. Ayrıca tarafınıza yapılan eft ya da havale işlemleri sonrası paranın hesabınıza yatıp yatmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesap Bakiyesi Nasıl Sorgulanır?

Ziraat Bankası müşterisi olan okurlarımıza hesap bakiyesi sorgulaması yapmaları konusunda kullanabilecekleri yöntemlerden söz edeceğiz. Bakiye sorgulama işlemi oldukça kolaydır ve bu işlem için kullanılabilecek olan pek çok yöntem vardır. Telefon bankacılığı, mobil bankacılık, ATM, müşteri hizmetleri, sms bankacılığı gibi pek çok yöntem ile banka şubelerine gitmenize gerek kalmadan işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bakiye, kullanabileceğiniz limit anlamına gelmektedir. Vadeli ya da vadesiz hesaplar eksiye inmediğinden dolayı ancak hesabınızda var olan tutar kadar harcama yapabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemleri kullanarak kredi kartınızda ne kadar kullanılır limit olduğu ile ilgili de detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesabımdaki Parayı Nasıl Öğrenebilirim?

Ziraat Bankası müşterisi olanların hesaplarındaki bakiyeyi öğrenebilmeleri için banka şubelerine gitmelerine gerek yoktur. Günümüzde bankacılık hizmetleri gelişmiştir. Telefon bankacılığı, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden pek çok işlem yapılabilmektedir. Bunlardan tek tek söz edeceğiz.

1- ATM’den hesaptaki parayı öğrenme: Banka kartınızla ATM’ ye gittiğinizde kartınızı takarak 4 haneli şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra yapabileceğiniz işlemler ile ilgili karşınıza bir menü çıkacaktır. Buradan bakiye öğrenmeyi tıklayarak hesabınızdaki tutar ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesabımdaki Parayı Öğrenme
Ziraat Bankası Hesabımdaki Parayı Öğrenme

2- Mobil Bankacılıktan bakiye sorgulama: Bankaların APP Store ya da Google Play Store’ dan indirilebilecek uygulamaları bulunmaktadır. Ziraat Mobil adı verilen bu uygulamayı indirerek siz de istediğiniz tüm işlemleri bu uygulama üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Mobil uygulamasına ilk olarak T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra size kısa mesaj yardımı ile bir güvenlik kodu gönderilecektir. Bu kodu da yazarak kolayca sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra sisteme giriş yaptığınızda karşınıza gelecek olan ekranda varlıklarınız görünecektir. Yatırım ürünleri, vadeli ve vadesiz hesap tutarları burada yer almaktadır.

3- SMS Bankacılığından bakiye öğrenme: Bakiye sorgulaması yapabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de sms bankacılığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalnızca tek bir hesaba ait bakiye bilgilerinizi sorgulamak istiyorsanız BAKIYE yazıp 4747‘ ye sms göndermeniz durumunda Ziraat Bankası bir kaç dakika içinde size mesaj gönderecektir. Bu kısa mesajda bakiye bilgileriniz yer almaktadır.

Kullanabileceğiniz diğer bakiye sorgulama yöntemleri ise telefon ve internet bankacılığıdır. 

Telefon Aracılığı İle Hesap Bakiyesi Sorgulama

Telefon Bankacılığı ile hesaptaki parayı öğrenme: Telefon bankacılığı üzerinden tahmin ettiğinizden de çok işlem yapabilirsiniz. Öncelikle cep telefonunuzdan 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 numaralarını tuşlamanız gerekmektedir. Bu numaralar sizi telesekretere bağlayacaktır. Arama esnasında kullandığınız numaranın bankacılık hizmetleriniz için tanımladığınız numara olması gerekmektedir. Farklı bir numaradan işlem yapmanız durumunda sizden T.C. kimlik numarası, hesap numarası ya da müşteri numarası talep edilecektir. Banka tarafından yapacağınız işlemler için numaralar belirlenmiştir. Telesekreter tarafından hesabınız ile ilgili bilgi almak içi 2′ yi tuşlamanız talep edilecektir.

Ziraat Bankası Bakiye Sorgulama Telefon
Ziraat Bankası Bakiye Sorgulama Telefon

2′ yi tuşlamanız durumunda IBAN, müşteri numarası ve hesap numaranıza ulaşabileceğiniz gibi kolayca bakiye sorgulaması da yapabilirsiniz. Bakiye ve hesap işlemleri hakkında bilgi almak için bu işlemden sonra 1′ i tuşlamanız gerekmektedir. Bu sayede hem bakiyenizi görüntülemiş olacaksınız. Hem de hesabınızdan yaptığınız harcamalar, havale ya da eft işlemleri ile ilgili bilgi edinmiş olacaksınız. Hesabınızda olumsuz bir durum meydana gelmesi durumunda müşteri hizmetlerini arayabilir ve her türlü sorununuzu çözebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kart Sorgulama

Ziraat Bankası’ nın banka kartı ve kredi kartı gibi ürünleri bulunmaktadır. Ziraat Bankası tarafından bu iki kart türü aynı kartta birleştirilmiş kart ürünü oluşturulmuştur. Kartın ön yüzünde kredi kartı bilgileri yer alırken, arka yüzünde banka kartı bilgileri yer almaktadır. Kart, tüm banka kartı ve kredi kartı ürünlerinin bir araya getirilmesinden oluşmuştur. Kart başvurusu yaptıysanız ve henüz kartınızı teslim almadıysanız, kartınızın nerede olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

T.C kimlik kartı ve cep telefonu numaranız ile kart başvurunuzun kabul edilip edilmediğini sorgulayabilirsiniz. Kart başvurunuz kabul edildiyse, şubeden alabilir ya da adresinize gelmesini talep edebilirsiniz. Kart sorgulaması yapmak için banka tarafından geliştirilmiş olan bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem üzerinden sorgulama işlemi yapabilir ve kredi kartı başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ziraat Bankasına Param Yattı mı? İnternetten Sorgu

Maaş ödemesi, kira vb. tutarlar için hesabınıza eft ya da havale yapılmasını talep edebilirsiniz. Bu noktada havale ve eft işlemlerinden bahsetmek gerekiyor. İki işlem de para transferi olarak biliniyor. EFT ve havaleyi birbirinden ayıran tek bir nokta var. O da banka durumu. Şayet Ziraat Bankası’ndan yine Ziraat Bankası’ndaki bir hesaba para transferi yapılıyorsa bu işleme havale adı veriliyor. İş Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi bankalardan Ziraat Bankası’ na yapılacak olan para transferi işlemine ise EFT adı veriliyor.

internet bankacılığı giriş
internet bankacılığı giriş

Ziraat Bankası tarafından havale işlemleri günün her saatinde yapılırken, EFT işlemleri ancak mesai saatleri içerisinde yapılabilmektedir. 08:30 – 17:00 saatleri arasında bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki o da mesai saatlerinin bitimine az bir süre kala eft işlemi yapılmasıdır. Şayet eft işlemlerini geç saate bırakırsanız bir işleminiz bir sonraki iş gününe ertelenecektir. Örneğin cuma akşamı saat 16:45′ te işlem yaparsanız, ödemeniz ancak Pazartesi günü mesai saatleri içinde karşı tarafa ulaşacaktır.

Tarafınıza yapılan eft ya da havale işlemlerini sorgulamak için banka şubelerine ya da ATM’ lere gitmenize gerek olmayacaktır. İnternet üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sahip olmanız gereken tek şey ise Ziraat Bankası internet bankacılığı şifresi olacaktır. Şayet şifreniz yoksa hemen başvur linki üzerinden kendinize bir internet bankacılığı şifresi belirleyebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra HESAPLAR  menüsüne girerek hesabınızda bulunan bakiye tutarını öğrenebilirsiniz.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra hesap hareketleri menüsünden kendinize yapılan eft ya da havale işlemleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.  Bankaya yapmanız gereken ödemeleri de yine bu işlemler yardımı ile görebilirsiniz. Hesap hareketleri bölümünde göndermeniz gereken tutar görünecektir. Ayrıca hesabınızdan para eksilmesi durumunda da ödemeniz yine bankaya ulaştırılmış demektir. Telefon bankacılığı yöntemi ile de paranızın bankaya yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey eft numarasını bilmek olacaktır. Sorgu numarası dekont üzerinde yer almaktadır. Şayet bu numarayı bilmiyorsanız hesabınızdan işlemler > hesap işlemlerine girerek eft numarasını öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankasına Param Yattımı İnternetten Sorgulama
Ziraat Bankasına Param Yattımı İnternetten Sorgulama

Ziraat Bankası Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir?

Ziraat Bankası hesap numarası öğrenmenin pek çok yolu vardır. Bu yöntemlerden ilki sms ile bilgi edinmedir. Ziraat Bankası sms bankacılığı numarası 4747′ dir. Hesap numaranızı öğrenmek için HESAPBİLGİ boşluk kartınızın son 6 hanesini yazarak 4747‘ ye göndermeniz durumunda sms yöntemi ile hesap numaranız tarafınıza gönderilecektir. Hesap numarası 12 haneden meydana gelmiştir. İçerisinde müşteri numarası ve ek no bilgileri bulunmaktadır.

Kart üzerinde yazan 16 numaralı hane kart numarası olmaktadır. Ayrıca isminizin alt bölümünde de IBAN numarası yer almaktadır. IBAN numarasının son 12 hanesi hesap numarasıdır. Ayrıca 444 00 00 numarasını arayarak da hesap numaranızı kolayca öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden daha pek çok işlemi kolayca yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.