Tarım Kredi

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar 2022 Devlet Desteği

Salma tavukçuluk, et pilici, yumurta tavukçuluk için tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlara bankalar tarafından krediler ve devlet tarafından destekler sağlanıyor. Ziraat Bankası her alanda tarım ve hayvancılığı desteklediği gibi tavukçuluk kredisi de vermektedir. Bunun yanı sıra TKDK tarafından desteklenen tavuk çiftliği projeleri de bulunmakta olup genç çiftçi projesi kapsamında da kanatlı yetiştiriciliği yani salma tavukçuluğa hibe verilmektedir. Salma tavukçuluk yapmak için ruhsat alınması gereklidir. Bu yazımızda sizlere prefabrik tavuk çiftliğinin maliyetini, Ziraat Bankası gibi tavuk çiftliği kredisi veren diğer bankaları, salma tavukçuluk hibelerini araştırdık. Detaylar haberimizde.. 

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar 2022 Devlet Desteği

Aklınızda tavuk çiftliği kurmak var ancak sermayeniz yoksa Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar 2022 Devlet Desteği alarak ve tavuk çiftçiliği için hibe desteği veren kurumlara başvuru yaparak istediğiniz finansman desteğini sağlayabilirsiniz. Tavukçuluk yapmak için sermayesi olmayanlara tavuk kredisi veren bankalar kredi, Tarım ve Orman Bakanlığı ya da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından hibe olarak geri ödemesiz devlet destekleri veriliyor. Hayvancılığın gelişmesi ve üretimin artmasını teşvik etmek amacıyla sağlanan hayvancılık ve tarım alanında birçok destekler nasıl alınır tüm merak edilenler içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası devlet destekli hayvancılık kredisi almak için banka şubelerine işletme belgesi ile başvuru yapmak ve Resmi Gazete’de belirlenen alınacak hayvan sayısını belirleterek alınan tavuklar için harcama faturaları ve diğer gerekli evraklar ile başvuruda bulunmak yeterlidir. Ancak diğer özel bankalardan hayvan kredisi talebinde bulunacaksanız düşük limitlerde kredi çekecekseniz maaş bordronuz ile başvuru yapabilirsiniz. Ancak çekmek istediğiniz kredinin limiti yüksek ise banka sizden ipotek ya da kefil talebinde bulunacaktır. Şahsınıza ait ve adınıza kayıtlı olan bir taşınır veya taşınmaz malınızı bankaya ipotek göstererek malın ekspertiz değerinin belli oranında tavuk çiftliği kredisi alabilirsiniz. Köye dönüş kredisi şartlarını linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır
Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır

Tavuk Çiftliği Kredisi (Ziraat Bankası Devlet Hibe Desteği)

Ziraat Bankası Tavukçuluk Kredisi 2023 yılından da sağlanmaya devam ediyor. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi kapsamında düşük faizli tavukçuluk kredisi imkanından yararlanabilmek için birtakım başvuru koşullarını yerine getirmeniz gerekiyor. Banka %25’ine kadar faiz destekli verdiği tavukçuluk kredisini alabilmek için Resmi Gazete’de belirlenen kadar tavuk alımı yapmak ve bunun yanı sıra başvuru için işletme belgesi ile başvuru yaparak diğer istenen tüm evrakları ve şartları yerine getirerek müracaat etmek gerekiyor. Tavuk çiftliği için kullandırılacak olan İşletme ve Yatırım dönemi olarak sağlanan iki farklı kredi için dönemlerine göre faiz indirimi uygulaması da yapılmaktadır.

Ziraat Bankasının Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığı içerisinde sağlanan bu kredi desteğinde;

 • Kanatlı sektörü için tahsis edilen kredinin üst limiti 7,5 milyon TL‘dir. Krediye uygulanan faiz indirimi yatırım döneminde %25 oranında, işletme döneminde ise %50 oranında olacaktır.
 • Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği için tahsis edilen kredinin üst limiti ise 15.000.000 TL’dir. İşletme ve Yatırım dönemlerinde %75 faiz indirimli kredi kullandırılacaktır.

Damızlık tavuk yetiştiriciliği içi 15 Milyon TL üst limite kadar kredi olanağı Ziraat bankasınca sağlanmaktadır. Yatırım ve işletme dönemleri için ise %75 faiz desteği sağlanır. Böylece 7 yıl vadeye kadar damızlık tavukçuluk için uygulanacak olan kredinin yıllık faiz oranı %4.25 aylık ise %0.35 düşmektedir.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi
Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi veriyor.

Tavuk yetiştiricilerine verilen bu kredilerden faydalanacak olan yetiştiricilerin bazı koşulları sağlamaları gerektiğinden bahsetmiştik. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

Kanatlı sektörü için kredi kullanacak olan kişilerin etlik piliç yetiştiriciliği için 10 bin tane, yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde ise 7 bin 500 tane kapasitesi bulunan işletme kurmaları gereklidir. Kurulu olan bir işletme var ise ancak bu kapasitede değil ise belirtilen sayılara ulaştırılması gereklidir.

Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği için kredi kullanacak olan kişilerin ise damızlık yumurta tavuğu ve damızlık etlik piliç yetiştiriciliği için 10 bin tane, damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde ise 1000 tane ve üzeri kapasiteli işletme kurulması gereklidir. Şayet kurulu bir işletme var ise kapasitenin minimum bu sayılara çıkartılması gereklidir. 

Ziraat Bankası 7 yıl vadeli tavuk çiftliği kredisinin şartlarına ve gerekli belgelere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar

Tavuk çiftliği kredisini Ziraat Bankasının dışında veren bankalar da bulunuyor. Ancak en uygun faiz oranlarını ve vadeleri Ziraat Bankası vermektedir. Banka verdiği kredileri devlet destekli olarak vermesi sebebi ile sağlanması gereken şartlar da diğer bankaların verdiği kredi şartlarına göre daha yapılabilir olmaktadır. Tavuk çiftliği kredisi veren bankalar ise şu şekildedir:

Şekerbank Tavukçuluk Kredisi

Et ve yumurta tavukçuluğuna, kanatlı hayvan ve hindi yetiştiriciliği yapan çiftçilerin işletmelerini geliştirmeleri adına, bu hususlarda faaliyet göstermeye başlayacak olan çiftçilere veya şirketlere de işletme geliştirme, büyütme, modernleştirme ya da sıfırdan bir tesis kurmak adına gereksinim duyacakları finansmanı sağlamaktadır. Üstelik krediler için uygun faiz oranları ve ödemelerde esneklik imkanı vermektedir.

 • Yumurta tavukçuluğu için; işletme sahiplerinin 5 bin kapasiteli bir tesisinin bulunması ya da minimum belirtilen kapasiteye ulaşabilecek olan yetiştiricilere verilmektedir. Yapılan yatırımın yüzde 75’ine kadar sağlanan kredi için maksimum 60 ay vade yapılmakta olup yılda bir ödeme kolaylığı sağlanmaktadır.
 • Et tavukçuluğu için; işletmenin 10 bin tane kapasiteye sahip olması gereklidir. Mevcut kapasitenin bu olması ya da işletme sahibinin yapacağı yatırım ile minimum bu kapasiteye ulaşması gereklidir. Ancak bu şekilde verilen krediden faydalanılabilmektedir. Gerekli olan finansman ise proforma fatura bedelinin %75’ine kadar verilmektedir. Maksimum 60 ay vadeli olarak sağlanan kredi için senede bir kere ödeme talep edilerek çiftçilere kolaylık sağlanmaktadır.

Şekerbank tarafından tavukçuluk için verilen krediden faydalanacak olan yetiştiricilerin hayvancılık sektöründe en az 2 sene deneyiminin bulunması gereklidir. Tüzel kişilerin kredi başvurusunda bulunmaları için ise minimum bir tane ortağın ilgili sektörde en az 2 sene deneyiminin bulunması gereklidir.

TEB Tavukçuluk Kredisi

TEB et tavukçuluğu ve yumurta tavukçuluğu alanında faaliyet gösteren yetiştiricilere özel kredi imkanı sağlıyor. Kredi kapsamında üreticilerin işçilik, yem ve civciv gibi giderlerde gereksinim duyacakları finansman için kredi desteği sağlıyor. Sağlanan kredi için maksimum 12 aya kadar vade sunmakta olup 1 ay, 3 ay ve 6 ay eşit taksit ödeme imkanı veriyor. Kredi detayları ve gerekli evraklar için TEB resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Başvuru için ise en yakın TEB şubesine müracaat edebilirsiniz.

Finansbank Tavukçuluk Kredisi

Et ve yumurta üreticiliği yapmak adına tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlara finansal destek vermek adına kredi imkanı veren bankalardan bir tanesi de Finansbank’tır. Kanatlı Kümes Hayvancılığı Kredisi adı ile üreticilerin gereksinim duyacakları; ilaç, yem, paketleme için oluşacak masraflar ve işçilik ya da hayvan satın alımı gibi birçok gider için gerekli olacak finansmanı sağlamaktadır. Kredinin özellikleri şu şekildedir;

 • Banka üretim için oluşacak olan masraf maliyetlerinin %75’i için kredi desteği sağlamaktadır. (Özel müşteriler için bu oran %85’e de çıkartılabilir.)
 • Maksimum vade 24 ay olarak belirlenmiştir.
 • Kredi için 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ayda bir ödemeli olarak kredi imkanı sağlanmaktadır.

Başvuru için en yakın Finansbank şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Desteği TKDK

Salma tavukçuluk için devlet destekli ve özel kredilerin verildiği gibi hibe destekleri de sağlanmaktadır. TKDK, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen devlet destekli hibe kredileri bulunmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Genç Çiftçi Projesi kapsamında gerekli koşulları sağlayan kişilere 30 bin TL hibe desteği sağlanmaktadır. Verilen desteğin içerisine konu olan projelerden bir tanesi de tavukçuluk için sağlanmaktadır. Tavuk yetiştiriciliği kapsamında projeye başvuru yapmak için minimum 500 tane tavuğa sahip olunması gereklidir. Bunun yanı sıra başvuru için salma tavukçuluk ve yumurta tavukçuluğu projeleri hazırlamanız gereklidir.

Salma Tavukçuluk Hibe
Salma tavukçuluğa Tarım ve Orman Bakanı ve TKDK tarafından hibe desteği veriliyor.

TKDK tarafından verilen tavuk çiftliği kredisi için ise öncelikle T.C vatandaşı olmanız gerekiyor. Ayrıca TKDK tarafından destek verilen 42 ilin bir tanesinde ikamet ediyor olmanız gerekiyor. TKDK tarafından desteklenen illerin listesi için tıklayınız. Eğer bu illerden bir tanesinde ikamet ediyorsanız hazırladığınız proje ile birlikte TKDK’ya şahsen başvuru yapmanız gereklidir.

Prefabrik Tavuk Çiftliği Maliyeti ve Tavuk Çiftliği Projesi

Prefabrik tavuk kümesleri için belirlenen fiyatlar üretim kapasitesine göre farklılık gösterecektir. Tavuk çiftliği kurmak için öncelikle bilmeniz gerekiyor ki kırsal bir alanda yaşamanız gereklidir. Çünkü hayvanların gezmesi ve yeşillik yemesi gerekiyor. Bulunduğunuz arazide elektrik, su, tel örgü gibi birçok unsurun bulunması gereklidir. Prefabrik tavuk çiftliği için ortalama fiyatlar ise şu şekildedir;

 • 1000 tavuk kapasiteli prefabrik tavuk çiftliği için ortalama 53-55 bin TL.,
 • 2 bin kapasiteli kümes fiyatı; 108-110 bin TL.,
 • 3 bin kapasiteli prefabrik kümesin fiyatı; 160-165 bin TL.,
 • 5 bin kapasiteli çiftlik için ise yaklaşık; 260 ile 270 bin TL. arasında bir sermaye gereklidir.

Tavuk çiftliği projesi için videoyu izleyebilir kendinize örnek alabilirsiniz.

Devlet tarafından verilen hibelere ya da banka kredilerine başvurarak işletmenizi kurabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tarım Kredi Kooperatifleri Resmi Web Sitesi Değildir.